Żylaki nóg to problem z którym boryka się co trzecia kobieta po 45. roku życia i co piąty mężczyzna. Nie jest to dolegliwość czysto kosmetyczna. Nieleczone żylaki mogą być groźne dla naszego zdrowia i życia, dlatego nie należy ich lekceważyć. Dowiedz się, co sprzyja powstawaniu żylaków, jak im zapobiegać i leczyć te już obecne.


Przyczyny powstawania żylaków nóg

Największym czynnikiem ryzyka są skłonności genetyczne. Osoby, których rodzice lub dziadkowie mają żylaki mogą być pewne, że odziedziczyły skłonność do powstawania tego typu zmian. Całe szczęście nie przesądza to o konieczności zwyrodnienia żył, ponieważ decydujący wpływ na kondycję naszych żył ma styl życia. Częste długie stanie lub siedzący tryb życia, nadwaga, mało ruchu i dieta bogata w tłuszcze sprzyjająca miażdżycy sprawia, że układ krążenia jest przeciążony, a jego prawidłowa praca ulega zaburzeniu.

Żylaki nóg – objawy

Układ żylny ma za zadanie odprowadzić odtlenowaną krew z komórek do serca, gdzie zostanie dalej przepompowana. Krew płynąca tętnicami jest poddana dużemu ciśnieniu, dzięki któremu jest w stanie szybko dotrzeć do nawet najmniejszych naczyń włosowatych. Krew płynąca w żyłach ma niższe ciśnienie. Żyły są wyposażone w system zastawek, które mają za zadanie zapobiec cofaniu się krwi, która pod niewielkim ciśnieniem, płynie pod górę. System żylny nóg wspierają mięśnie, które kurcząc się podczas ruchu uciskają żyły pchając znajdujący się w nich płyn do góry, jeśli zastawki działają poprawnie.

Osoby, których mięśnie są słabe lub ich zastawki zostały uszkodzone w wyniku, na przykład, zapalenia żył, dochodzi do cofania się krwi. Nacisk na ściany żył się zwiększa i powoduje rozszerzenie się naczyń, które nie są w stanie wrócić do swojego pierwotnego kształtu. W ten sposób powstają zgrubienia wypełnione odtlenowaną krwią, które z czasem stają się widoczne spod skóry. Żylaki to nic innego jak nieprawidłowo poszerzone żyły, które przypominają ciemnoniebieski sznur ze zgrubieniami widoczny pod skórą.

W późniejszym etapie skóra staje się napięta i błyszcząca z powodu nabrzmiałego żylaka, który znajduje się pod nią. Jeśli nie zaczniemy leczenia stan żyły w tym miejscu będzie się pogarszać. Istnieje ryzyko powstawania stanów zapalnych i zapalenia żył, które będzie potęgować zwyrodnienia i pogarszać stan żył.

Osoby, które zauważą u siebie pierwsze objawy takie jak: ból, ciężkość nóg, kłucie i pieczenie. Powinny zastanowić się nad swoim stylem życia. Podstawą profilaktyki żylaków jest ruch, który uruchamia tak zwaną “pompę łydkową”.

Żylaki nóg – leczenie

Do niedawna jedynym sposobem na pozbycie się żylaków było leczenie operacyjne. Całe szczęście istnieją znacznie mniej inwazyjne metody na leczenie żylaków kończyn dolnych. Laserowe leczenie żylaków polega na wprowadzeniu w światło zmienionego chorobowo naczynia światłowodu laserowego, który emituje wiązkę, która powoduje miejscowe zamknięcie naczynia.

Laserowe usuwanie żylaków to wysoka skuteczność leczenia, minimalna inwazyjność, szybka rekonwalescencja oraz bardzo dobry efekt estetyczny. Metoda EVLT zastępuje klasyczny zabieg chirurgiczny (stripping). Pozwala uniknąć cięcia w pachwinie i krwiaków związanych z klasycznymi metodami chirurgicznymi – zapewniają eksperci z Kliniki Medycyny Laserowej LaserMed.

Nieleczone żylaki mogą powodować nieestetyczne owrzodzenia i stany zapalne, które mogą prowadzić nawet do zagrożenia życia. Dlatego nie warto lekceważyć tego problemu i zacząć leczenie na wczesnym etapie, aby było jak najbardziej efektywne.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany