Dbanie o codzienną higienę jamy ustnej powinno wejść nam w nawyk. Niestety większość z nas zbyt krótko i nieprawidłowo myje zęby, albo w ogóle nie zachowuje podstawowych zasad higieny jamy ustnej. Dlatego konieczne jest zgłaszanie się regularnie na zabieg usuwania kamienia nazębnego, którego odkładanie się może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, z rozchwianiem i utratą zębów włącznie.

Dlaczego powstaje kamień nazębny?

Kamień nazębny powstaje w wyniku aktywności na powierzchni zębów bakterii, tworzących płytkę nazębną. Jeśli nie jest ona na bieżąco usuwana, dochodzi do jej zwapnienia i powstania kamienia nazębnego. Odkłada się on w okolicy szyjek zębowych, a głównym jego budulcem są bakterie i węglowodany z pożywienia. Okresowe usunięcie kamienia jest konieczne, ponieważ prowadzi on do powstawania próchnicy i licznych chorób dziąseł, m.in. paradontozy.

Niestety przy codziennym, normalnym szczotkowaniu zębów, twardy kamień nadal pozostaje na ich powierzchni, dlatego powinniśmy zgłosić się na zabieg usuwania kamienia nazębnego do gabinetu lub kliniki stomatologicznej. Tam lekarz z wykorzystaniem odpowiednich, dostępnych narzędzi, usunie kamień albo zleci wykonanie zabiegu wykwalifikowanej higienistce stomatologicznej.

Jak wygląda proces usunięcia kamienia nazębnego?

Stomatolodzy zalecają regularne czyszczenie zębów z kamienia nazębnego. Co najmniej raz do roku należy poddać się takiemu zabiegowi, który jest elementarnym punktem profilaktyki chorób jamy ustnej. Usunięcie kamienia jest możliwe przy użyciu różnych metod. Usuwanie kamienia nazębnego w klinice Supradent przeprowadzane jest metodą skalingu zębów – szybką i skuteczną.

Skaling jest zabiegiem dentystycznym, prowadzącym do usunięcia kamienia z widocznej części zęba nad dziąsłami, jak i pod nimi. Tam również kamień się tworzy i odkłada, ponieważ w miejscu tym panują idealne warunki do rozwoju potencjalnie chorobotwórczych bakterii. Dlatego można mówić o skalingu naddziąsłowym i poddziąsłowym. Odkamienianie zębów przeprowadzane jest z zastosowaniem różnych narzędzi. Najbardziej tradycyjną metodą jest skaling tradycyjny, w przypadku którego używane są skalery ręczne, a stomatolog musi mieć nie lada umiejętności, aby bez szkody dla pacjenta usunąć kamień nazębny. Znacznie częściej obecnie przeprowadza się skaling mechaniczny, z użyciem wiertła frezowego oraz skaling dźwiękowy lub ultradźwiękowy, z wykorzystaniem urządzeń emitujących fale dźwiękowe. Nowoczesnym sposobem na usuwanie kamienia jest wykorzystanie w tym celu skalera laserowego. Ostatnią z metod usuwania kamienia jest skaling chemiczny, w trakcie którego na powierzchnię zębów nakłada się 30-procentowy roztwór perhydrolu, a następnie wypłukuje się rozpuszczone złogi kamienia wodą, pod wysokim ciśnieniem.

Ważne jest, aby rodzice przygotowali do codziennego szczotkowania zębów swoje dzieci od najwcześniejszego dzieciństwa, ponieważ tylko w ten sposób można skutecznie przeciwdziałać rozwojowi próchnicy i powstawaniu kamienia nazębnego.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany