Wszelkie choroby stóp dotykają coraz więcej osób. Próbujemy radzić sobie z nimi domowymi sposobami, kosmetykami drogeryjnymi czy żyjemy nadzieją, że same znikną. Nie każdy wie, że w Polsce wzorem krajów zachodnich coraz silniej rozwija się młoda dziedzina medycyny, która zajmuje się szeroko pojętymi chorobami stóp.

Kim jest podolog?

Podolog to specjalista zajmujący się zapobieganiem patologicznym zmianom w obrębie stóp, diagnozowaniem i leczeniem chorób stóp. Podologia to dziedzina, która powstała w odpowiedzi na potrzeby pacjentów, którzy borykają się z chorobami stóp i stawu skokowo-goleniowego.

Podolog a pedicurzystka

Błędnym stwierdzeniem jest porównywanie podologii do pedicure’u. Przede wszystkim osoba wykonująca pedicure zajmuje się działaniem objawowym, czyli poprawą wyglądu stóp i paznokci, a nie, tak jak podolog, działaniem przyczynowym, czyli diagnozowaniem przyczyn stanu chorobowego stóp i leczeniem ich. Pedicurzystka nie ma potrzebnej wiedzy do oceny faktycznego stanu stóp i nie może właściwie dopasować zabiegów, które mogłyby nie tylko poprawić wygląd stóp, ale i zapobiec ewentualnym nawrotom. Zdarza się również, że niewykwalifikowane pedicurzystki mogą tylko pogorszyć stan stóp. Źle dobierają zabiegi, wykonują ich za dużo na jednej wizycie oraz często używają frezarek nie wiedząc dokładnie jak to robić, dodatkowo takich bez pochłaniaczy pyłu czy sprayu, co jest wymagane przy zadbaniu o higienę zabiegu. Do pedicurzystki warto wybrać się wtedy, kiedy chcemy zadbać o estetykę stóp i paznokci, aby ładnie prezentowały się w odkrytym obuwiu, a nie wtedy, kiedy naprawdę potrzebujemy pomocy medycznej.

Komu może pomóc podolog?

Do podologa mogą zgłosić się wszystkie osoby, które zauważyły jakieś niepokojące zmiany w obrębie stóp.

Wskazaniami do wizyty u podologa są:

  • zmiany dotyczące płytki paznokciowej (grzybica, wrastające paznokcie, wkręcające się paznokcie itp.)
  • deformacje kostne (np. płaskostopie, hallux itp.)
  • zmiany skórne (odciski, nagniotki, modzele, kurzajki, pękające pięty, nadmierna suchość, potliwość itp.)

Szczególną grupą pacjentów trafiających do podologa są cukrzycy i reumatycy.

Na co zwrócić uwagę w gabinecie podologicznym?

Wybierając się do podologa warto najpierw zasięgnąć opinii znajomych oraz poszukać ich w internecie. Będziesz wtedy czuł się pewniej idąc do sprawdzonego specjalisty. Jeśli trafisz do nieznanego podologa musisz zwrócić uwagę na kilka rzeczy, aby mieć pewność, że jesteś u dobrego specjalisty. Przede wszystkim nie bój się spytać o jego kwalifikacje i doświadczenie. Każdy z praktykujących lekarzy powinien mieć w swoim gabinecie dyplomu potwierdzajace jego upoważnienia. Kolejną ważną kwestią jest przyjrzenie się sprzętowi i narzędziom, które są używane podczas zabiegu. Frezarka, czyli maszyna do oczyszczania stóp powinna być higieniczna i najlepiej zaopatrzona w pochłaniacz pyłu lub pompę magnetyczną zapewniająca równomierny strumień sprayu. Ich brak lub nieprawidłową pracę poznasz po tym, że wokół zacznie rozprzestrzeniać się pył wynikający z frezowania stóp. Narzędzia takie jak cążki, pilniki, nożyczki, skalpele czy dłutka powinny być sterylne – podolog powinien je wyjmować ze specjalnych szczelnych torebeczek, które włożył tam po odkażaniu po wcześniejszej wizycie.

Pierwsza wizyta u podologa może być stresująca dla pacjenta ze względu na wstydliwość i skrępowanie spowodowane stanem swoich stóp, jednak nie warto się martwić – podolog to osoba, która ma za zadanie zdiagnozować chorobę i pomóc się z nią uporać, a nie oceniać.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany