Od dawna myślałeś o jakimś sporcie lub aktywności fizycznej? Wiosenne przesilenie to dobry moment, aby uruchomić swoje ciało. Jeśli jednak nudzi Cię jazda na rowerze i nie jesteś fanem biegania oraz fitnessu, to przekonać Cię może wspinaczka. Jest to sport przeznaczony dla każdego. Dowiedz się, od czego zacząć i sam zakochaj się we wspinaczce!

Kilka słów o wspinaczce

Profesjonaliści w tej dziedzinie wyróżniają szereg rodzajów i odmian wspinaczki. Najogólniejszym rozróżnieniem jest podział na wspinaczkę klasyczną (używa się wyłącznie siły rąk i nóg – sprzęt służy jedynie do asekuracji) oraz tzw. “hakówkę” (wspinaczka z wykorzystaniem sprzętu jako stopni i chwytów). Jeśli pod uwagę bierze się rodzaj terenu, to wspinaczkę można podzielić m.in. na:

  • wspinaczkę ściankową,
  • wspinaczkę na budynki,
  • wspinaczkę górską,
  • wspinaczkę skałkową,
  • wspinaczkę lodową.

Podstawową cechą wspinaczki jest jest dostępność. Wspinać może się każdy – niezależnie od płci, wieku czy sprawności fizycznej. Zaczynać należy jednak zawsze od wspinaczki ściankowej. Jest to znakomity sposób na zapoznanie się z tym sportem oraz ocenę własnych możliwości. Fundamentem jest nauczenie się podstawowych technik i sztuki asekuracji, bez której nawet wejście na niedużą ściankę będzie bardzo niebezpieczne.

Od czego zacząć?

Przez pierwsze kilka tygodni warto chodzić na ściankę z osobą towarzyszącą – może to być ktoś początkujący, tak jak Ty. Przychodząc z partnerem oboje nauczycie się wspinania oraz asekuracji, ponieważ będziecie mogli ćwiczyć w parach. Na miejscu wypożyczycie odpowiedni sprzęt oraz przejdziecie niezbędny kurs z profesjonalistą, który wyjaśni Wam zasady bezpieczeństwa i zapozna z chwytami.

Na początek, oprócz obowiązkowego szkolenia, warto również wykupić kilka lekcji u trenera. Dzięki nim dowiesz się, jak unikać błędów, jak wykorzystać siłę ciała oraz które chwyty i stopnie wybierać. Przez pierwsze tygodnie nie nadwyrężaj zbytnio swojego organizmu. Daj mu czas na oswojenie się z takim rodzajem wysiłku, bo wspinaczka potrafi być naprawdę męcząca i bolesna. Zaczniesz oczywiście od najmniejszych i najłagodniejszych ścianek. Wraz z trenerem i towarzyszem zdecydujecie, kiedy możesz przejść na bardziej wymagającą ściankę. Ważne, żebyś się nie spieszył. Pośpiech to zły doradca, który nawet mimo znakomitej asekuracji może doprowadzić do urazu.

Wymagany sprzęt

Jeśli idziesz na ściankę po raz pierwszy, to właściwie potrzebny Ci będzie tylko wygodny, sportowy strój i ewentualnie kilka plastrów w razie zadrapań. Resztę rzeczy wypożyczysz na miejscu za niewielką opłatą. Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ może się okazać, że wspinaczka nie przypadnie Ci do gustu. Wówczas nie będziesz żałował niepotrzebnie wydanych pieniędzy.

Gdy jednak poczujesz, że wspinaczka jest strzałem w dziesiątkę, wtedy warto pomyśleć o własnym sprzęcie. Profesjonalny sprzęt wspinaczkowy zamówisz przez internet w sklepie 8a.pl. Podstawą będą buty, które są specjalnie dopasowane do chwytów i stopni. Zwykłe adidasy mogą być nie tylko niewygodne, ale także ześlizgiwać się z kamieni, a to może być groźne dla Twojego zdrowia. W wyborze obuwia pomoże Ci trener. Oprócz tego potrzebne Ci będą przyrządy asekuracyjne, karabinki, uprzęże i liny. W tej kwestii również możesz liczyć na podpowiedź profesjonalisty.

Co dalej?

Jeżeli wspinaczka zawróciła Ci w głowie i chciałbyś spróbować swoich sił na skałce, to kolejnym krokiem będzie zrobienie kursu wspinaczkowego. Tam dowiesz się, jak bezpiecznie zdobywać skałki. Alternatywą będzie zapisanie się do sekcji sportowej. W niej poznasz ludzi, którzy tak jak Ty pasjonują się tym sportem i wspólnie wybierzecie się na pierwszą w Twoim życiu skałkę.

Pamiętaj, że kurs wspinaczkowy nie zrobi z Ciebie himalaisty. Nadal czekać Cię będzie dużo pracy i wysiłku. Niewykluczone jednak, że będzie to piękny początek wspaniałej przygody i pasji na całe życie.

Artykuł napisany we współpracy z http://8a.pl/.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany