Periodontologia to wciąż mało popularna dziedzina stomatologii, ale na szczęście coraz bardziej się to zmienia. Na choroby przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej cierpi wiele osób, czasem nawet nie zdając sobie sprawy. Udając się do zwykłego dentysty, nie zawsze możemy uzyskać potrzebną pomoc. Na szczęście, stomatolog może nas skierować do specjalisty periodontologa, co niejednokrotnie chroni nas przed żmudnym leczeniem endodontycznym, a nawet przed utratą zębów. W naszej klinice, przykładamy szczególną wagę do leczenia schorzeń z dziedziny periodontologii. Być może Ty także powinieneś skorzystać z naszej pomocy.

Periodontolog – czym się zajmuje?

Ponieważ periodontologia jest nadal dość mało rozpoznawaną dziedziną, wiele osób ma problem z określeniem, czym właściwie zajmuje się lekarz periodontolog. Najogólniej mówiąc, do jego zadań należy zapobieganie,diagnozowanie i leczenie różnych schorzeń dotykających tkanki otaczające ząb, a więc dziąseł, ozębnej, okostnej i cementu korzeniowego. Zadaniem tych tkanek jest ochrona zębów przed wnikaniem zakażenia z kanału korzeniowego lub kieszonki dziąsłowej, kiedy dochodzi do ich infekcji. Zaburzenia ich pracy mogą się przejawiać w bardzo różny sposób, nie tylko w postaci bólu dziąseł czy zębów. Najczęstszą chorobą przyzębia jest paradontoza, czyli choroba infekcyjna przyzębia, ale schorzeń tkanek okołozębowych jest znacznie więcej. Co ważne, uskarża się na nie coraz więcej osób w młodym wieku.

Sygnały, że warto odwiedzić gabinet periodontologa

Pierwsze objawy chorób przyzębia mogą wyglądać bardzo niewinnie i łatwo je przeoczyć. Z tego powodu, nasi specjaliści bardzo podkreślają konieczność regularnych wizyt kontrolnych, które pozwalają zdiagnozować symptomy chorób zębów i przyzębia we wczesnym stadium. Jeżeli nie wiesz, czy potrzebna Ci konsultacja z periodontologiem, zastanów się, czy wystąpił u Ciebie któryś z wymienionych poniżej objawów:

 • nadwrażliwość zębów na ciepło i zimno
 • krwawienie z dziąseł (przy posiłku, szczotkowaniu lub bez konkretnej przyczyny)
 • brzydki zapach z ust
 • gorzki posmak w jamie ustnej
 • zaczerwienienie i/lub pieczenie dziąseł
 • chwiejność zębów
 • obnażone szyjki zębowe
 • obrzęk dziąseł
 • ból dziąseł

Pamiętaj, że nie warto ignorować nawet niezbyt uciążliwych symptomów, np. dyskomfortu podczas jedzenia zimnych potraw, ponieważ mogą one świadczyć o początkach paradontozy lub innej choroby przyzębia. W klinice ORTOFAN, mamy bogate doświadczenie w diagnozowaniu schorzeń tkanek okołozębowych. Szybkie wykrycie przyczyny problemu daje większe szanse na szybkie i skuteczne wyleczenie.

Jak uchronić się przed chorobami przyzębia?

Leczenie periodontologiczne jest obecnie niezwykle skuteczne, ale zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Niektóre choroby przyzębia,np. paradontoza są również uwarunkowane genetycznie, dlatego nie zawsze możesz mieć wpływ na to, czy u Ciebie wystąpią. Jednak istnieje kilka zasad, które minimalizują ryzyko wystąpienia chorób przyzębia. Oto one:

 • Właściwa higiena – brak poprawnej higieny wpływa negatywnie nie tylko na Twoje zęby, ale także na otaczające je tkanki. Pamiętaj, by myć zęby przynajmniej 3 razy dziennie i używać nici dentystycznej. Jeżeli możesz sobie na to pozwolić, zaopatrz się w domowy irygator do zębów, który czyści je skuteczniej niż jakakolwiek szczoteczka.
 • Regularne wizyty kontrolne – zwykle pierwszą osobą, która wykrywa nieprawidłowości w tkankach przyzębia jest stomatolog. Dlatego, nie odkładaj profilaktycznych wizyt kontrolnych i odwiedzaj gabinet dentysty przynajmniej raz na pół roku.
 • Zdrowe nawyki żywieniowe – nasze tkanki potrzebują wysoko odżywczych składników pokarmowych, by prawidłowo funkcjonować. Dbaj więc o to, by Twoja dieta była pełna witamin i minerałów i zrezygnuj z palenia papierosów.

Myślisz o wizycie u periodontologa? Odwiedź klinikę ORTOFAN w Warszawie! Nasi specjaliści na Ciebie czekają!

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany