Zaparcia to jeden z najbardziej nieprzyjemnych problemów brzucha. Przyczyny zaparć mogą być bardzo różne, wszystkie jednak są sygnałem, że coś w naszym organizmie zaczyna się buntować. Problemy z zaparciami mogą być eliminowane na wiele różnych sposobów. Leki na zaparcia, zioła na zaparcia, tak naprawdę nie istnieje jedna sprawdzona metoda. Sposób na zaparcia powinien zostać wybrany indywidualnie, ponieważ każdy organizm może inaczej reagować na pewne czynniki, może mieć także różne potrzeby. Przeczytaj ten artykuł, poznaj nasze sprawdzone, domowe sposoby na zaparcia i nie tylko!

Sposób na zaparcia – skąd się biorą

Zaparcia mogą być spowodowane wieloma różnymi czynnikami. Mogą być wynikiem stresu, złej diety, jedzenia w pośpiechu, zmiany klimatu, przyjmowaniem leków, różnego rodzaju chorób, w tym dość często spotykany zespół jelita wrażliwego. Jeżeli zaparcia występują incydentalnie, po prostu spróbuj jedną z naszych metod. Jeśli jednak zaparcia wciąż powracają, koniecznie wybierz się do lekarza specjalisty, który odnajdzie przyczynę zaparć, a także pomoże wybrać najlepszą metodę na ich wyeliminowanie.

Sposób na zaparcia – domowe sposoby

Istnieje wiele domowych sposobów na pozbycie się zaparć. Oto te najczęściej stosowane, o których mówi się najczęściej.

  • herbatki ziołowe – wśród nich prym wiedzie senes, roślina zielna, która oczyszcza jelita już po kilku godzinach od wypicia pierwszej dawki. Oczywiście, tak jak z każdym preparatem ingerującym w organizm człowieka, należy spożywać go wyłącznie tak, jak wskazane jest to na etykiecie, lub przez lekarza bądź farmaceutę.
  • suszone śliwki – chyba każdy słyszał o przeczyszczającym działaniu suszonych śliwek. Oczywiście nie przesadzaj z ich ilością. Do osiągnięcia efektu potrzebujemy zaledwie kilka owoców. Jedz je powoli, dokładnie rozdrabniając przed połknięciem.
  • koper włoski – herbatki z kopru włoskiego znane są szczególnie z ich zbawiennego wpływu na problemy trawienne nawet niemowląt.
  • kefir i maślanka – to sposób stosowany jeszcze przez nasze babcie. Bakterie zawarte w kefirze oraz maślance skutecznie pobudzają nasze jelita do działania!
  • siemię lniane – możesz wybierać to zmielone, które zalewamy wodą i wypijamy, lub po prostu nasiona, które możesz dodać do owsianki czy ulubionej sałatki warzywnej. Stosowanie siemienia lnianego zaleca się także na poprawę kondycji włosów i skóry.

Sposób na zaparcia – tego unikaj

Cierpiąc na zaparcia, przede wszystkim musimy uważać na to, co jemy. Koniecznie odstawmy ciężkie, smażone potrawy, słodycze, niezdrową, przetworzoną żywność zawierającą sztuczne barwniki i konserwanty. Jedz często, w małych porcjach. Poświęć całą uwagę na spożywanie posiłku. Unikaj czytania czy oglądania w trakcie jedzenia. Uważnie rozdrabniaj każdy kęs.

Sposób na zaparcia – czemu trzeba je leczyć?

Nieleczone zaparcia mogą doprowadzić do wielu zaburzeń oraz chorób. Organizm, który nie pozbywa się nie przyswojonych resztek, które są “odpadkiem” procesów metabolicznych, narażony jest na zatrucia oraz zapalenia. Ciało człowieka musi oczyszczać się regularnie, aby móc zdrowo funkcjonować.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany