Popękane naczynka krwionośne na nogach to bardzo duży problem nie tylko natury medycznej, ale też kosmetycznej. Nieestetyczna sieć niebieskich i czerwonych nitek na łydkach lub udach szczególnie doskwiera paniom, które w okresie wiosny lub lata nie zawsze mają szansę dobrze ukryć je pod ubraniem. Prawda jest jednak taka, że popękane naczynka wcale nie muszą być źródłem naszych kompleksów – dzięki nowoczesnym zabiegom z zakresu medycyny estetycznej możemy się ich bardzo szybko pozbyć. Skleroterapia czy zabieg laserowy? Podpowiadamy, co będzie lepsze dla Ciebie!

Skleroterapia – na czym to polega?

Skleroterapia to zabieg polegający na wstrzykiwaniu pod skórę specjalnych substancji leczniczych, które powodują ściągnięcie i zbielenie naczyń. Po wykonaniu zabiegu wymagane jest noszenie specjalnych pończoch uciskowych lub bandażu przez okres 2 tygodni oraz przyjmowanie leków flebotropowych, które przyspieszają gojenie się rany, a tym samym uzyskanie oczekiwanych efektów.

Dla kogo skleroterapia?

Skleroterapia to zabieg, który sprawdzi się przede wszystkim u tych osób, które z różnych przyczyn nie mogą poddać się tradycyjnemu lub laserowemu leczeniu popękanych naczynek czy żylaków żył dolnych. Bardzo ważne jest jednak, by pamiętać o tym, że skleroterapii nie wykonuje się na opalonej skórze, dlatego lepiej nie poddawać się jej bezpośrednio w sezonie letnim.

Ważne informacje na temat skleroterapii

  • Skleroterapia nie jest bolesnym zabiegiem, aczkolwiek podczas nakłuwania pacjent może odczuwać pewien dyskomfort.
  • Najlepsze efekty przynosi seria 2-5 zabiegów skleroterapii, jednak dokładna liczba zabiegów uzależniona jest od indywidualnych uwarunkowań pacjenta.
  • Po wykonaniu zabiegu nie należy wystawiać miejsc poddanych zabiegowi na bezpośrednie działanie słońca przez około 4 tygodnie.
  • Zabieg nie może być wykonywany w przypadku, gdy na skórze utrzymuje się opalenizna lub gdy 2 tygodnie wcześniej miał miejsce zabieg głębokiego złuszczania skóry.

Laserowe zamykanie naczynek krwionośnych

Innym sposobem na zamknięcie popękanych naczynek krwionośnych jest zabieg laserowy, który w ostatnich latach cieszy się bardzo dużą popularnością wśród pacjentów. Przy zabiegu laserowym wykorzystuje się zjawisko absorpcji światła w hemoglobinie krwi, zlokalizowanej w uszkodzonych naczynkach krwionośnych. Światło pochodzące z lasera działa w taki sposób, że nie uszkadza powierzchni naskórka, lecz koncentruje się wyłącznie na leczeniu uszkodzonej tkanki. W związku z tym jest to nie tylko bezpieczny, ale też bardzo precyzyjny zabieg – zaznacza specjalista flebolog , profesor Maciej Kielar  z Kliniki Melitus w Warszawie. Co więcej, zabieg pozwala na skuteczne pozbycie nie tylko popękanych naczynek na łydkach czy udach, ale też twarzy czy dekolcie.

Ważne informacje na temat laseroterapii

  • W związku z tym, że laserowe zamykanie naczynek krwionośnych wyklucza zastosowanie znieczulenia, zabieg może okazać się bolesny dla pacjenta (uczucie pieczenia skóry).
  • W celu osiągnięcia zadowalających rezultatów, zabiegi laserowe należy powtarzać kilkukrotnie w odstępach od 3-6 tygodni – dokładną liczbę zabiegów powinien określić lekarz podczas konsultacji.

Przeciwwskazania do laseroterapii

Zabiegom laserowym mogą poddawać się kobiety i mężczyźni praktycznie w każdym wieku, jeśli jednak nie zostaną stwierdzone wyraźne przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Należą do nich m.in.:

  • posiadanie aktywnej opryszczki lub rozrusznika serca,
  • przyjmowanie leków światłouczulających lub uczulenie na światło,
  • wykonanie głębokiego złuszczania, depilacji czy innego zabiegu laserowego w okresie 2-4 tygodni przed laseroterapią,
  • ciąża.

Przed zabiegiem warto przede wszystkim wybrać się na konsultację do specjalisty, który oceni stan naszego zdrowia oraz zadecyduje, czy istnieje możliwość podjęcia zabiegu laserowego.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany