Sportowcy – w szczególności biegacze są wyjątkowo narażeni na problemy z paznokciami czy też chorobami stóp. Wystarczy jednak profilaktyka, odpowiednia fachowa wiedza i pielęgnacja żeby ustrzec się przed uciążliwymi dolegliwościami. Jak dbać o stopy i paznokcie i czym grozi nieodpowiednia kosmetyka?

 

Jak pielęgnować?

Wielu biegaczy bagatelizuje odpowiednią pielęgnację paznokci czy pierwsze urazy. Jest to duży błąd, bo pęknięty czy wrastający paznokieć to problem, który przez zaniedbanie może uniemożliwić sprawność naszej stopy. Jak wiadomo – lepiej zapobiegać niż leczyć, warto więc zapoznać się z radami wykwalifikowanego podologa i zadbać o swój komfort i zdrowie.

 

  1. Regularnie wykonuj pedicure – jeżeli jesteś biegaczem, minimum raz w miesiącu a na początku najlepiej nawet raz na dwa tygodnie. Warto zdecydować się na wizytę w gabinecie podologicznym – w Satin przeprowadzany jest podstawowy zabieg podologiczny (PZP), który poza pedicurem leczniczym zawiera konsultację z lekarzem, który da nam także wskazówki jak odpowiednio dbać o stopy; może również zaobserwuje pewne niepokojące objawy, których nie zauważyłeś.
  2. Obcinaj paznokcie jak najkrócej i nie zaokrąglaj rogów – Jeżeli twoje stopy są w dobrym stanie i decydujesz się na samodzielną pielęgnację pamiętaj by w przypadku biegania zawsze krótko obcinać paznokcie. Nadaj im odpowiedni kształt – najlepiej kwadratowy, tak by nie pojawił się problem wrastającego paznokcia
  3. Zrób swoim stopom prawdziwe SPA – raz na jakiś czas warto dodatkowo zadbać o stopy – obciążone bieganiem również potrzebują regeneracji. Raz na jakiś czas wykonaj kilka zabiegów pielęgnacyjno-kosmetycznych – zaaplikuj krem do stóp, wykonaj peeling czy masaż poprawiający krążenie, przyda się także kąpiel z olejkami. Dla swoich stóp wybieraj preparaty zmiękczające i nawilżające.

 

Zagrożenia

Poza problemem pękniętego, schodzącego paznokcia, odcisków czy wrastających paznokci warto pamiętać, że nieodpowiednia higiena może doprowadzić także do innych chorób. W przypadku biegaczy szczególnie mogą być oni narażeni na grzybicę. Choroba ta łatwo się rozprzestrzenia. Paznokieć dotknięty grzybicą niszczeje i grubieje, staje się żółty i lub brązowy; często towarzyszy mu ból, mogą pojawić się także komplikacje w postaci wrastających paznokci. Rozwojowi grzybicy sprzyja wysoka temperatura i wilgoć, dlatego biorąc udział w wydarzeniach masowych dla biegaczy lub obozach warto zachować szczególną ostrożność – używać tylko swojego ręcznika, dezynfekować narzędzia do pielęgnacji paznokci, dokładnie wycierać stopy, także pomiędzy palcami, nosić klapki na basenie czy w innych publicznych natryskach.

 

Co jeszcze można zrobić?

Jeżeli chodzi o higienę biegacza oczywistym aspektem jest odpowiedni dobór obuwia, a także odzieży. Dobrze dobrane buty zapewnią mam odpowiedni komfort treningu, zmniejszą ryzyko kontuzji i zmniejszą ewentualny ból będący skutkiem wcześniejszych zaniedbań. Dobierz but w zależności od rodzaju swojego podbicia a także powierzchni, po której biegasz – inne buty zalecane są do biegania po chodnikach czy asfalcie, inne do biegania po naturalnym terenie. Przed zakupem pytania zadaj sobie pytanie ile ważysz, od jakiego czasu biegasz i z jaką częstotliwością, czy biegasz dla zdrowia czy wyczynowo, czy twoje podbicie jest normalne, wysokie czy niskie. Te działania z pewnością pomogą sprzedawcy dobrać odpowiednie buty dla Ciebie i uchronią Cię przed dokonaniem złego zakupu. Stosując wskazówki z poradnika zapobiegniesz kontuzjom i urazów stóp i będziesz mógł efektywnie trenować przez długi czas!

 

Więcej informacji o ofercie gabinetu podologicznego Satin znajdziesz na stronie: www.satin.pl

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany