Nietrzymanie moczu jest dolegliwością, która spotyka kobiety niezależnie od ich wieku. Wśród pań, których dotyka ten problem, przeważają kobiety w starszym wieku, a więc te, które menopauzę mają już za sobą. Jednak nie brakuje także znacznie młodszych kobiet, które borykają się z tą przypadłością. Dla wszystkich jest ona wielkim problemem. Wiele kobiet wstydzi się jednak powierzyć tego problemu lekarzom, są i takie, które nie wiedzą, że wysiłkowe nietrzymanie moczu można wyleczyć. Leczeniem tej bardzo krępującej dolegliwości zajmuje się ginekologia estetyczna.

Parę słów o wysiłkowym NTM

Na wysiłkowe nietrzymanie moczu cierpi około pięć milionów kobiet! Dolegliwość ta może być wynikiem porodu, częstych infekcji układu moczowego, a nawet wykonywanej przez wiele lat ciężkiej pracy fizycznej. Niekontrolowany przez kobietę wyciek moczu odbywa się samoistnie podczas nawet bardzo niewielkiego wysiłku, takiego jak np. kichnięcie. Do wycieku moczu może dojść nawet w trakcie zwykłego chodzenia. Poczucie własnej wartości kobiet, które cierpią na tę chorobę, jest bardzo niskie. Wiele z nich unika kontaktów międzyludzkich, ograniczając się jedynie do koniecznego wychodzenia do pracy lub na zakupy. Dzisiaj jednak są już metody, które skutecznie leczą wysiłkowe nietrzymanie moczu.

Skąd ten problem?

Za wysiłkowe nietrzymanie moczu winę ponoszą osłabione mięśnie dna miednicy, czyli mięśnie Kegla. Wina może leżeć także po stronie zbyt rozciągniętej pochwy, do czego przyczynia się ciężki poród. Skutkuje to nieprawidłowym kątem nachylenia cewki moczowej. Istnieją kobiety, u których dochodzi do wysiłkowego nietrzymania moczu na skutek przebytego urazu kręgosłupa lub chorób o podłożu neurologicznym bądź metabolicznym.

Leczenie za pomocą lasera

W leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu może zostać zastosowana laseroterapia. W warszawskiej Klinice SkinClinic laserowe leczenie nietrzymania moczu przeprowadza się, korzystając z bardzo nowoczesnego lasera MonaLisa Touch. Zabieg jest szybki – jego wykonanie trwa nie dłużej niż piętnaście minut, jest przy tym całkowicie bezbolesny. Jedyny dyskomfort, który może odczuwać pacjentka, to uczucie ciepła w dolnych częściach ciała. Po laseroterapii dolegliwości wysiłkowego NTM ustają, gdyż w czasie zabiegu następuje proces wzmocnienia pochwy w jej przedniej części.

Czy laserowe leczenie nietrzymania moczu należy do zabiegów bezpiecznych?

Zabieg jest bezpieczny, pacjentki nie muszą się obawiać, że nastąpią jakieś komplikacje. Jedynym skutkiem niepożądanym jest utrzymujący się przez siedem dni wysięk z pochwy. Jest to jednak objaw naturalny, który nie świadczy o tym, że doszło do powikłań. Raczej jest wręcz odwrotnie – wysięk świadczy o tym, że proces leczenia po zabiegu przebiega w sposób prawidłowy. Pierwsze efekty wykonania zabiegu stają się widoczne już po miesiącu. Zdecydowana większość kobiet potrzebuje tylko jednego zabiegu, aby wysiłkowe nietrzymanie moczu zostało wyleczone. Tylko w przypadku bardzo nasilonych symptomów choroby konieczne jest powtórzenie zabiegu.

Kto nie zostanie zakwalifikowany do zabiegu?

Laseroterapii wysiłkowego nietrzymania moczu nie wykonuje się u kobiet z wykrytą chorobą nowotworową. Infekcje pochwy i ciąża także wykluczają możliwość przeprowadzenia zabiegu. Pacjentki, które zostaną zakwalifikowane, muszą wykonać cytologię – jej wynik także  wpływa na decyzję, czy zabieg może zostać wykonany.

Dzisiaj żadna kobieta nie musi już cierpieć z powodu wysiłkowego nietrzymania moczu. Problem pomaga rozwiązać ginekologia estetyczna, która oferuje laserowe metody zwalczania tej wstydliwej choroby. Więcej informacji na ten temat przeczytasz na stronie: http://skinclinic.pl/ginekologia-estetyczna/leczenie-nietrzymania-moczu-ntm/.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany