Nietrzymanie moczu to problem, który uznawany jest wyłącznie za domenę starszych osób. Oczywiście, nietrzymanie moczu bardzo często dotyczy pań przechodzących trudny okres menopauzy, jednak równie często pojawia się on u młodych kobiet, które mają za sobą ciężki poród siłami natury. Na ten problem cierpią też mężczyźni, aczkolwiek znacznie rzadziej niż kobiety – to właśnie panie ze względu na przebyte porody, częste infekcje pochwy czy problemy hormonalne są bardziej narażone na pojawienie się problemu nietrzymania moczu. Ważne jednak, aby jak najszybciej podjąć leczenie tego schorzenia – pozbycie się wstydu z nim związanego to pierwszy krok do sukcesu. Podpowiadamy, jak rozpoznać nietrzymanie moczu i w jaki sposób możemy pozbyć się tego problemu!

Mokra bielizna – nie zawsze oznacza nietrzymanie moczu

Prawda jest taka, że popuszczanie moczu może przydarzyć się każdej z nas i to w każdym wieku. Taka sytuacja może mieć miejsce np. podczas silnych przeżyć psychicznych (stres lub strach) czy ataku śmiechu, szczególnie gdy czujemy nasz pęcherz jest pełen. W takim przypadku możemy mieć do czynienia z chwilową utratą kontroli nad zwieraczami. Niepokój powinna jednak wzbudzić w nas sytuacja, gdy oddawanie moczu pojawia się znacznie częściej i towarzyszy wielu prozaicznym czynnościom.

Kiedy mamy do czynienia z nietrzymaniem moczu?

Problem nietrzymania moczu bardzo łatwo rozpoznać po tym, w jakim momencie pojawia się opróżnienie pęcherza. Bardzo często towarzyszy ono niewielkiemu wysiłkowi np. podnoszeniu ciężarów, uprawianiu sportu, a nawet zwykłemu kichnięciu. Wtedy mamy do czynienia z wysiłkową odmianą nietrzymania moczu. Może jednak zdarzyć się również tak, że oddawanie moczu będzie dla nas całkowicie niekontrolowaną czynnością, która ma miejsce przy wykonywaniu wielu codziennych zajęć np. chodzeniu. W takim przypadku możemy powiedzieć, że dotyczy nas problem niewysiłkowego nietrzymania moczu.

Podejmij leczenie nietrzymania moczu

Jeżeli zauważymy u siebie objawy nietrzymania moczu, pierwsze co powinnyśmy zrobić to udać się do wybranego specjalisty i ustalić, czy dane objawy na pewno oznaczają schorzenie nietrzymania moczu. Bardzo często zdarza się bowiem, że podobne objawy pojawiają się w przypadku infekcji układu moczowo-płciowego. Na początku trzeba będzie wykonać laboratoryjne badanie moczu – jeżeli wyeliminowane zostanie w ten sposób zapalenie pęcherza, trzeba będzie podjąć specjalistyczne leczenie. W niektórych przypadkach wystarczy regularne wykonywanie ćwiczeń dna miednicy, jednak w bardziej zaawansowanym stadium choroby będzie potrzebna operacja lub terapia laserowa.

MonaLisa Touch – rewolucyjny sposób leczenia nietrzymania moczu

Podejmując leczenie nietrzymania moczu możemy zdecydować się na tradycyjną operację lub skorzystać z możliwości wykonania zabiegu laserowego przy użyciu nowoczesnego lasera MonaLisa Touch. Jest to nie tylko skuteczny, ale też znacznie bardziej komfortowy dla pacjentki sposób na leczenie nietrzymania moczu – poleca dr Krzysztof Rzepka z Kliniki Ginekologii i Ginekologii Estetycznej w Sulechowie.  Jest praktycznie bezbolesny i nie wymaga hospitalizacji ani długiego okresu rekonwalescencji, tak jak w przypadku tradycyjnej operacji.

Na czym polega laserowe nietrzymanie moczu?

Terapia przy użyciu specjalistycznego urządzenia laserowego polega na naświetlaniu ścian pochwy przy pomocy wziernika laserowego. Działanie światła wydostającego się z lasera wzmacnia ścianki pochwy, prowadząc do obkurczenia tkanek. Laser zmniejsza kąt nachylenia cewki moczowej, dzięki czemu może ona funkcjonować prawidłowo.  

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany