Endometrioza jest jedną z najczęstszych przyczyn, wpływających na bezpłodność kobiet. Badania naukowe pokazują, że z problemem niepłodności spowodowanym endometriozą boryka się co dziesiąta kobieta, która znajduje się w wieku rozrodczym. Powszechność tej choroby ma wpływ na około 30% wszystkich przypadków niepłodności kobiecej. Zobacz, czym dokładnie jest endometrioza, jak ją rozpoznać we wczesnym stadium rozwoju oraz zapoznaj się z podstawowymi technikami jej leczenia.


Endometrioza – definicja choroby

Endometrioza inaczej określana jest gruczolistością zewnętrzną. Polega na tym, że błona śluzowa macicy, czyli endometrium, znajduje się poza jamą macicy. Tzw. ogniska endometrium mogą być ulokowane w wielu miejscach, najczęściej są to: jajniki, jajowody, otrzewna, pochwa, drogi moczowe, a nawet przewód pokarmowy. Pierwsze objawy endometriozy mogą i powinny być rozpoznane przez kobietę. Specjaliści Kliniki Galena zachęcają zatem do uważnej obserwacji cyklu menstruacyjnego i w razie wszelkich odchyleń, budzących niepokój, nakazują zgłosić się do lekarza ginekologa.
Otóż objawy endometriozy dotyczą menstruacji, a mianowicie w każdym prawidłowo funkcjonującym organizmie śluzówka macicy złuszcza się i dzięki hormonom następuje menstruacja. W przypadku endometriozy, tkanka z wnętrza macicy, mimo, że pojawia się w nieprawidłowych miejscach, także się złuszcza. Problem polega na tym, że nie wydostaje się ona na zewnątrz. Na skutek tego:

  • następują wewnętrzne krwawienia
  • pojawiają się skrzepy krwi
  • obecne są podrażnienia, a nawet stany zapalne
  • kobieta miewa ogromne bóle miesiączkowe
  • stosunki seksualne wiążą się z ogromnym bólem
  • istnieje ogromne ryzyko bezpłodności

Bardzo często endometrioza łączy większość z wyżej wymienionych objawów. Jednak zdarza się, że endometrioza przebiega bezobjawowo lub tylko z minimalną intensywnością objawów ją cechujących.

Dlaczego endometrioza uniemożliwia zajście w ciążę?

Endometrioza to poważna dolegliwość uniemożliwiająca prawidłowość funkcjonowania narządów rozrodczych. To dlatego nie pozwala ona kobietom zajść w ciążę, co nasila się wraz ze stopniem zaawansowania endometriozy. Nawet jeżeli przebiega ona bezobjawowo, co również jest możliwe, wnosi negatywny wpływ na płodność kobiety. Wyróżnia się kilka aspektów endometriozy, jako przyczyny niepłodności.

Endometrioza, obok tego, że uniemożliwia poprawny przebieg cyklu menstruacji oraz wywołuje silne bóle, to również jest przyczyną zrostów okołoprzydatkowych, wpływa na niedrożność jajowodów oraz wywołuje torbiele jajników. Dolegliwości te zniekształcają pierwotny kształt i ogólną anatomię narządów, które są odpowiedzialne za owulację oraz transport komórki jajowej.

Cierpienie na endometriozę jest jednoznaczne z upośledzonym rozwojem komórki jajowej, inaktywacją plemników w drogach rodnych, nieprawidłowym rozwojem zarodka oraz nieumiejętnością osadzenia embrionu w jamie macicy tuż po zapłodnieniu.

Bardzo często – oczywiście nie w tych przypadkach, gdy endometrioza przebiega bezobjawowo – kobieta męczy się z bólami podczas menstruacji, ale również podczas współżycia seksualnego. Bywają one tak silne, że wręcz uniemożliwiają związek intymny z mężem.

Podatność zachorowalności na endometriozę

Lekarze ginekolodzy z Kliniki Galena tłumaczą, że nie można wymienić warunków, świadczących o tym, że dana kobieta zachoruje na endometriozę, ponieważ choroba ta w tym kontekście nie jest jednoznaczna. Wpływ na endometriozę mają uwarunkowania genetyczne, które są najsilniejszym bodźcem zagrażającym zachorowaniu na chorobę. Jednak wyróżnia się jeszcze kilka, które wcale nie są jednoznaczne z tym, że kobieta będzie borykała się z endometriozą. Są to: zbyt wczesne pojawienie się pierwszej miesiączki; bardzo krótkie cykle płciowe, trwające poniżej 27 dni; długotrwałe krwawienia podczas miesiączki, trwające powyżej 7 dni; nadmierne spożywanie alkoholu i kawy oraz częsta i długotrwała ekspozycja na dioksyny (związki chemiczne).

Metody leczenia endometriozy

Metodą zachowawczą, polecaną przez lekarzy pacjentkom, które są w stanie się jej podjąć, są ćwiczenia fizyczne. Wykonywane regularnie i systematycznie dają możliwość eliminacji choroby, jednak nie sprawdzają się w jej zaawansowanym stadium.
Dodatkowo lekarze zalecają techniki laparoskopowe, dzięki którym zmniejsza się odczuwany przez kobietę ból, a stan anatomiczny narządów rozrodczych wraca do normy, poprzez usunięcie szkodliwych zmian.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany