Znajdują się na ciele każdego człowieka i towarzyszą nam od najmłodszych lat. Warto mieć na nie oko i przyglądać się im dokładnie raz w miesiącu. Zmiany koloru, nagły wzrost, krwawienie czy swędzenie może oznaczać kłopoty – niezbędna jest wtedy wizyta u dermatologa. Profilaktycznie powinniśmy odbywać takie wizyty raz na rok.

Przeciętny dorosły posiada około 20 znamion barwnikowych na ciele – większość z nich nabywamy z wiekiem: podczas okresu dojrzewania, czy wczesnej dorosłości.

Rodzaje znamion na naszym ciele

  • Znamiona barwnikowe – potocznie nazywane pieprzykami. Należą do najpopularniejszych znamion. Występują w postaci płaskiej lub wypukłej o brązowej barwie. Nie stanowią zagrożenia, pod warunkiem, że nie znajdują się w miejscach narażonych na drażnienie spowodowane bielizną, czy goleniem. Przeciętny dorosły posiada około 20 znamion barwnikowych na ciele – większość z nich nabywamy z wiekiem: podczas okresu dojrzewania, czy wczesnej dorosłości.
  • Wrodzone znamiona barwnikowe – tak zwane ,,myszki’’. Należy je stale kontrolować, ponieważ mają tendencję do złośliwości. Ich usunięcie nie należy do najłatwiejszych, gdyż często zajmują duży obszar skóry.
  • Znamiona dysplastyczne – składają się z różnych odcieni brązu, różu, czy czarnego. Wyróżniają się sporym rozmiarem, nieregularnym kształtem i fakturą. Znamiona tego rodzaju należy szczególnie chronić przed słońcem i stale kontrolować pod okiem lekarza. Znamię dysplastyczne występują u większości populacji.

Profilaktyka znamion nie należy do najłatwiejszych, gdyż przyczyny powstawania wszystkich odmian nie są do końca znane. Znamiona mogą powodować nowotwory złośliwe, m.in. czerniaka.

Skąd bierze się czerniak?

Komórki pigmentowe zwane melanocytami, pod wpływem szkodliwego działania promieni ultrafioletowych, mogą zmienić się w nowotwór skóry – czerniaka. Jednak nie zawsze rozwija się on ze znamion (25% przypadków). Może być zarówno nowym znamieniem, jak i tym, które mamy już od dawna. Występować może także na błonie śluzowej przewodu pokarmowego, czy w gałce ocznej.

Intensywna ekspozycja na słońce skutkująca oparzeniami, zwłaszcza w okresie dzieciństwa, zwiększa ryzyko wystąpienia choroby. Nowotwór częściej występuje u kobiet i przedstawicieli białej rasy. Przypomina pieprzyk o asymetrycznym kształcie o kolorze składającym się z różnych odcieni czerni, brązu, czerwieni, bieli, czy niebieskiego.

Czerniak należy do najgroźniejszych chorób skóry, gdyż wiąże się z występowaniem przerzutów na inne części ciała. Wczesne wykrycie daje szanse na wyleczenie.

Jak uchronić się przed nowotworem skóry?

Ważne jest samodzielne obserwowanie znamion i regularne wizyty u dermatologa, który zbada nas dokładnie za pomocą dermatoskopa. Dodatkowo należy zadbać o odpowiednią ochronę skóry przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Należy przez cały rok używać kremów z filtrem UV oraz unikać nadmiernej ekspozycji na słońce, a także wizyt w solarium – szczególnie przed 30. rokiem życia. Warto postawić również na ubrania pochłaniające promienie UV.

Znamiona pod mikroskopem

Dermatoskopowa ocena znamion dostępna w Klinice Sthetic to metoda analizy zmian skórnych za pomocą specjalnej lupki. Plamki budzące niepokój lekarza, zostają wycięte i poddane badaniu pod mikroskopem. Możliwe jest także pozbycie się znamion, które uważamy za szpecące lub narażonych na drażnienie. Do metod usuwania znamion zalicza się wycięcie skalpelem, elektrokoagulację, czy operację laserową. Na sthetic.pl znaleźć można informację na temat przebiegu oraz cen dostępnych zabiegów i badań. Nie zwlekaj i zatroszcz się o profesjonalną ocenę Twoich znamion pod okiem doświadczonego specjalisty.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany