Wypadanie włosów jest jednym z naturalnych procesów występujących w organizmie człowieka. To jednak nie powód do zmartwień, bo na miejscu kosmyków, które wypadły pojawiają się nowe. Niepokojąca jest jednak sytuacja, w której wypadających włosów cały czas przybywa i można zauważyć znaczną utratę ich ilości oraz objętości. Nadmierne wypadanie włosów może mieć różne przyczyny, które warto poznać i usunąć, aby zachować swoje kosmyki w dobrym stanie. Poznaj sposoby na wypadanie włosów.

,,Włos ci z głowy spadnie’’

Średni cykl życia włosa wynosi od dwóch do nawet siedmiu lat, a wpływa na to wiele czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Naturalne jest jednak to, że po kilku latach włos obumiera, w wyniku czego wypada, natomiast w jego miejscu wyrasta nowy. Cały proces odbywa się tak płynnie, że nie da się zauważyć gołym okiem utraty włosów, choć dziennie spada ich z głowy od 50 do 80. To naturalna kolej rzeczy związana z trzema etapami życia włosa:

  • faza anagenowa, inaczej faza wzrostu. Może trwać kilka lat, w tym czasie cebulka wytwarza włókno włosa, który cały czas rośnie. Przybywa go średnio centymetr na miesiąc,
  • faza katagenowa, okres przejściowy. Włosy przestają rosnąć,
  • faza telogenowa, czyli faza odpoczynku. Włos żyje jeszcze przez kilka miesięcy, następnie obumiera i wypada podczas szczotkowania bądź mycia.

Cały cykl następuje na nowo. Każdy włos znajduje się także na innym etapie cyklu, dzięki czemu nie da się zauważyć gołym okiem, że włosy wypadają. Fazy wzrostu i wypadania pozostają zwykle w stosunku 9:1, co oznacza, że większość włosów rośnie, a zdecydowana mniejszość wpada. W przypadku nadmiernego wypadania włosów ta proporcja zostaje zaburzona.

Wypadanie włosów – przyczyny

Nadmierne wypadanie włosów łatwo zauważyć nie tylko po ich ilości na szczotce czy w odpływie. Zwykle dolegliwość ta daje się poznać także przez znaczną utratę ich ilości na głowie. Fryzura traci objętość, a włosy wypadają przy każdym dotyku. Oto kilka najczęstszych przyczyn wypadania włosów:

  • nadmierne narażenie organizmu na sytuacje stresowe,
  • zaburzenia hormonalne,
  • deficyt składników odżywczych i mikroelementów,
  • zażywanie dużej ilości leków i używek,
  • stosowanie nieodpowiednich kosmetyków i nadmierne stylizowanie,
  • uwarunkowania genetyczne,
  • choroby (alergia, astma, celiakia, bielactwo, osłabienie odporności, nowotwory, anemia itp.).

Wypadanie włosów – leczenie

Podstawowym sposobem na wypadanie włosów i pozbycie się problemu jest odkrycie przyczyny tego zjawiska. Jeśli to kwestia nieodpowiednich kosmetyków bądź zbyt częstego narażenia włosów na ciepło lokówki, prostownicy czy obciążający lakier, objawy powinny ustąpić po zmianie pielęgnacji. Jeśli natomiast nadmierne wypadanie włosów występuje mimo to, najlepiej udać się do specjalisty, aby ustalić przyczynę. Wypadanie włosów najlepiej skonsultować z trychologiem, który specjalizuje się w badaniach dotyczących włosa. Konsultacja z trychologiem znajduje się w ofercie kliniki Anlaya Day SPA. Po ustaleniu przyczyny wypadania włosów, należy rozpocząć leczenie schorzenia, które je powoduje, a także działania mające na celu wzmocnienie kosmyków.

Wypadanie włosów – leczenie od nasady

Jeśli chodzi o bezpośrednie przeciwdziałanie nadmiernemu wypadaniu włosów, najlepiej zacząć od stosowania płukanek i odżywek, które wzmocnią strukturę włosa. Warto skorzystać także ze specjalnych zabiegów na wypadanie włosów, jakie znajdują się w ofercie kliniki Anlaya Day SPA. Jednym z nich jest mezoterapia igłowa stosowana na skórę głowy, która polega na wprowadzaniu przez mikroigły składników odżywczych. Zabieg ten pomaga odżywić i zregenerować skórę głowy. Pomocne są również inne zabiegi SPA, na przykład peeling skóry głowy czy masaż.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany