Skóra wrażliwa jest bardzo delikatnym typem cery, która wymaga specyficznej pielęgnacji i dużej uwagi. Uwidaczniają się na niej zmiany wywołane czynnikami atmosferycznymi czy stresem. Ponadto postępowanie z nią w nieprawidłowy sposób i używanie niewłaściwych kosmetyków może doprowadzić do alergii skórnych. Dowiedz się więcej o charakterystyce, kosmetykach i makijażu cery wrażliwej. Wybierz odpowiedni puder w kompakcie i ciesz się pięknym i bezpiecznym make-upem.

Charakterystyka cery wrażliwej

Cera wrażliwa (alergiczna) charakteryzuje się skłonnością do pojawiania się na skórze twarzy licznych zmian skórnych. Najczęściej są to pękające naczynka oraz widoczne zaczerwienienia wywołane słońcem, zimnem, stresem, jedzeniem oraz kosmetykami. Dodatkowo pojawiają się takie objawy jak: szczypanie, pieczenie i swędzenie skóry, a nawet powstawanie rumienia oraz wysypki. Posiadaczki cery wrażliwej zmagają się więc z niemałym dyskomfortem. Przyczyną występowania cery wrażliwej są uwarunkowania genetyczne lub nieprawidłowa pielęgnacja. Jeśli Twoja skóra jest przesuszona, szorstka w dotyku i o wiele łatwiej ulega podrażnieniom, z łatwością może przerodzić się w cerę wrażliwą. Bezpośrednią przyczyną tego rodzaju cery są zaburzenia w funkcjonowaniu ochronnego płaszcza wodno-lipidowego.

Jakie kosmetyki dla cery wrażliwej?

Cera wrażliwa wymaga bardzo delikatnej pielęgnacji. Większość kosmetyków wywołuje u niej alergie skórne, natomiast nie stosowanie właściwych preparatów może tylko pogorszyć sprawę. Wybierając kosmetyki, zwracaj uwagę na adnotację na opakowaniu – odpowiedni produkt powinien być hipoalergiczny.

Kosmetyki hipoalergiczne są dedykowane kobietom zmagającym się z cerą wrażliwą. Nie mają w swoim składzie substancji zapachowych ani barwników, które wywołują alergie skórne. Bardzo istotna jest kwestia ochrony skóry wrażliwej przez czynnikami atmosferycznymi, a więc niezbędne są kosmetyki zawierające filtr UVA i UVB. W okresie zimowym stosuj tłuste kremy, a latem wybieraj balsamy z wysokim filtrem.

Jak pielęgnować skórę wrażliwą?

Przy skórze wrażliwej niezbędnym elementem pielęgnacyjnym jest demakijaż. Do tego celu wykorzystaj hipoalergiczne mleczka bądź płyn micelarny. Wykonuj go dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Staraj się delikatnie oczyszczać okolice oczu, ponieważ ta strefa jest najbardziej wrażliwą częścią twarzy. Nasączony preparatem wacik przyłóż do oka i nie pocieraj! Odczekaj kilka chwil, aby kosmetyk rozpuścił się i bez problemu usuń go z twarzy.

Pamiętaj, aby nie myć twarzy zwykłą wodą z kranu, ponieważ zawarty w niej kamień może powodować zaczerwienienie. Oczyść twarz za pomocą wody mineralnej, a do wytarcia jej użyj miękkiego ręcznika.

Rano – na uprzednio oczyszczoną skórę – koniecznie zaaplikuj krem nawilżający. Najlepiej sprawdzi się taki, który będzie posiadać jak najmniejszą ilość składników, a ponadto o działaniu łagodzącym podrażnienia oraz ochronnym. Natomiast jeśli w ciągu dnia odczuwasz wysuszenie i ściągnięcie skóry, z powodzeniem możesz spryskać ją wodą termalną, która w natychmiastowy sposób ją ukoi.

Jeśli chodzi o wykonywanie peelingu, skóra wrażliwa nie reaguje na niego zbyt dobrze – może ją wysuszać i powodować zaczerwienienia. Aby złuszczyć stary naskórek, wykorzystaj delikatny peeling enzymatyczny, przystosowany oczywiście do cery wrażliwej.

Makijaż cery wrażliwej

Na skórze wrażliwej często pojawiają się niedoskonałości, takie jak przebarwienia czy zaczerwienienia. Wiele kobiet ma problem z zamaskowaniem ich, ponieważ skóra źle reaguje na kolorowe kosmetyki, a niestety z powyższymi niedoskonałościami wygląda niekorzystnie. W tym przypadku z powodzeniem możesz wykorzystać puder w kompakcie Vichy. Jest to delikatny hipoalergiczny podkład dedykowany specjalnie skórze wrażliwej. Ma delikatną konsystencję, którą z łatwością rozprowadzisz na twarzy, ale jednocześnie zapewnia wysoki poziom krycia. Puder w kompakcie ułatwi Ci wykonywanie codziennego makijażu – twarz będzie wyglądała pięknie i zachowa zdrową strukturę.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany