Przebarwienia na skórze sprawiają, że nasza skóra traci swój jednolity odcień. Drobne plamki lub całe pasy przebarwień pojawiają się na różnych częściach ciała i pomimo tego, że nie są wyjątkowo groźne dla zdrowia, to niejednokrotnie niszczą marzenia o ujednoliconej,czystej cerze. Zmiany pigmentacyjne polegają na nagromadzeniu melaniny w danych częściach ciała i powstają wskutek promieniowania słonecznego, zmian zapalnych skóry (np. trądzik), zmian o podłożu hormonalnym, chorób wątrobowych i in. Dzielą się na przebarwienia naskórkowe, skórne i mieszane. Problem ten jest powszechny – dotyka ok. 30% kobiet po trzydziestym roku życia i 90% po pięćdziesiątym.

Laser na zmiany pigmentacyjne

Obecnie najskuteczniejszą metodą leczenia przebarwień jest laseroterapia. Nie tylko pomaga pozbyć się zmian już istniejących, lecz także zapobiega powstawaniu nowych zmian. Do tego poprawia koloryt cery, powoduje obkurczenie rozszerzonych porów i napina skórę czyniąc ją jędrną i gładką.
Jednym z urządzeń do tej metody jest laser Q-switch Medlite C6. Wysyła on krótkie impulsy świetlne, które wnikają w głąb skóry i niszczą nagromadzony barwnik, nie naruszając tym samym skóry wokół przebarwienia. Czyni to zabieg niezwykle mało inwazyjnym i bezpiecznym. Nie pozostają po nim blizny, a czas rekonwalescencji jest nadzwyczaj krótki. Terapia laserem rekomendowana jest także do usuwania tatuaży w różnych kolorach, a jej działanie okazuje się niezwykle skuteczne.

Laserowe usuwanie przebarwień – przebieg leczenia

Należy wspomnieć, iż laserowe usuwanie zmian skórnych nie kończy się na jednym zabiegu. Leczenie nawracających przebarwień wymaga paru sesji, zwykle 10 zabiegów, które odbywają się według ustalonego harmonogramu. Przerwy są wymagane ze względu na fizjologię komórek barwnikowych, które to odpowiadają za nawroty zmian pigmentacyjnych.
Nieco inaczej rzecz się ma do piegów, które zazwyczaj można usunąć już po jednym zabiegu, z racji na ich zazwyczaj płytkie umiejscowienie. Jeżeli jednak przebarwienie znajduje się głębiej w skórze, wtedy potrzebne jest kilkukrotne powtórzenie zabiegu.
W przypadku nawracających zmian skórnych efekty można zaobserwować po 3-4 zabiegach. Trzeba jednak zastrzec, że po pierwszych zabiegach piegi mają tendencję do ciemnienia, dopiero później rozpoczyna się proces wytrącania nagromadzonej melaniny, który trwa około dwóch tygodni. Defekt ten można śmiało przykryć makijażem.

Zalecenia pozabiegowe

Po terapii należy niezwykle dbać o skórę poddawaną leczeniu, a zalecenia uzależnione są od zmiany, której się pozbywaliśmy. W przypadku nawracających przebarwień należy zachować ostrożność w słoneczne dni i na cały czas leczenia (i 6 miesięcy po jego zakończeniu) smarować skórę z kremem z filtrem (SPF50). Zaczerwienienie powstałe bezpośrednio po zabiegu można przykryć makijażem – znikają one jednak po 3-4 dniach, twierdzą pracownicy kliniki Bieńkowscy Esteticmed. To samo dotyczy przebarwień zwykłych – złuszczenie naskórka i usunięcie zmian zachodzi po 3-7 dniach. W tym wypadku wymagana jest również ochrona przed słońcem.

Wskazania do zabiegu:

  • naskórkowe i skórne zmiany pigmentowe
  • przebarwienia nawracające
  • piegi
  • zaawansowane usuwanie tatuaży
  • peeling laserowy

Przeciwwskazania:

  • Świeża opalenizna (do dwóch tygodni od ostatniego opalania)
  • Ciąża i karmienie piersią

Laserowe usuwanie przebarwień jest bezpiecznym i sprawdzonym sposobem na usunięcie niechcianych zmian skórnych. Dzięki tej metodzie z łatwością pozbędziesz się piegów czy plam potrądzikowych. Dowiedz się więcej o tej metodzie na: Klinika Bieńkowscy Esteticmed.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany