Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest problemem, który dotyka wielu kobiet. W Polsce dotyczy około 3-5 milionów pacjentek. Najwięcej przypadków odnotowuje się w grupie po 50 roku życia (prawie 60%), jednak narażona jest również duża grupa trzydziestolatek (30%). To zaburzenie znacznie obniża komfort życia prywatnego i społecznego. Jeśli nie jest leczone, może prowadzić do wielu powikłań, np. zapalenia układu moczowego czy zapalenia dróg rodnych.

Przyczyny i objawy występowania wysiłkowego nietrzymania moczu

Do występowania tego schorzenia przyczynia się osłabienie mięśni dna miednicy mniejszej, tzw. mięśni Kegla oraz rozciągnięcie macicy, prowadzi to do zmiany kąta nachylenia cewki moczowej, a w konsekwencji do nietrzymania moczu.
Istnieje wiele przyczyn takich anomalii, m.in. porody, urazy kręgosłupa, przebyte operacje, a nawet choroby neurologiczne i metaboliczne.
Również stopnie nasilenia mogą być odmienne – od łagodnego do dużego.

Lekarze z Lasermed podkreślają, że ustaleniem przyczyny, nasilenia i kwalifikacją do zabiegu zajmuje się wyłącznie specjalista, do którego warto udać się jak najszybciej.

Objawem jest brak możliwości kontrolowania wydzielania moczu oraz jego wypływanie podczas wykonywania codziennych czynności, takich jak: kichanie, śmianie się, tańczenie, kaszel.

Leczenie laserową metodą IncontiLase™

Leczenie składa się z dwóch etapów: wewnątrz-waginalnego i zewnątrz-waginalnego. Pierwszy z nich polega na obkurczeniu pochwy za pomocą odpowiednich aplikatur wprowadzanych do pochwy, zaś drugi na ujędrnieniu i napięciu obszaru cewki moczowej, dzięki naświetlaniu ujścia cewki moczowej, przedsionka i ujścia pochwy głowicą frakcyjną.

Klinika Lasermed wykorzystuje najnowocześniejszy laser Er:YAG firmy FOTONA Spectro Sp, a w trosce o komfort pacjentki lekarz ginekolog stosuje znieczulenie zewnętrzne, które eliminuje nieprzyjemne odczucia.

Cały zabieg trwa około 30 minut, a bezpośrednio po jego wykonaniu pacjentka może wrócić do domu. Rekonwalescencja nie jest konieczna, a jedynym zaleceniem lekarza specjalisty jest powstrzymanie się od współżycia przez miesiąc od wykonania leczenia laserowego, które jest całkowicie bezpieczne i bezinwazyjne. Zwykle już po upływie trzydziestu dni pacjentka zaczyna widzieć efekty. Jeśli problem był bardziej zaawansowany i złożony, zabieg można powtórzyć.

Przed zabiegiem należy wykonać następujące badania:

  • cytologia,
  • posiew moczu,
  • wymaz z pochwy, w celu wykluczenia chlamydii i mikoplazmy,
  • badanie krwi w kierunku HBS i anty HCV.

Przeprowadzenie zabiegu nie jest możliwe, gdy pacjentka spodziewa się dziecka, choruje na nowotwór, ma krwawienia lub infekcję i zapalenie pochwy.

Jak długo utrzymują się efekty laserowego leczenia nietrzymania moczu?

Oczywiście długość działania zabiegu jest indywidualna w przypadku każdej pacjentki i uzależniona od stopnia zaawansowania problemu oraz jego przyczyny. Nie bez znaczenia jest tutaj również wiek kobiety.
Jednak z pewnością u młodych pacjentek, u których nietrzymanie moczu było wynikiem przebytego porodu, efekt będzie odczuwalny przez wiele lat lub do kolejnej ciąży, ponieważ każdy poród naturalny niesie za sobą ryzyko zbyt dużego rozciągnięcia tkanek.
W przypadku kobiet starszych, szczególnie po okresie menopauzy, dla utrzymania efektu zaleca się stosowanie odpowiedniej terapii zastępczej, ponieważ prawidłowy poziom hormonów przyczynia się do utrzymania komfortu uzyskanego dzięki zabiegowi.

Szczegółowy opis poszczególnych etapów zabiegu można znaleźć na: leczenie nietrzymania moczu.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany