Każda z nas ma w swojej kosmetyczce co najmniej kilka pędzli do makijażu, mimo to bardzo często szykując się rano do pracy, cały makijaż wykonujemy przy pomocy jedynie dwóch pędzli, które służą nam do aplikacji różnych kosmetyków. Tym samym na włosiu naszych pędzli zbiera się nadmiar zarówno suchych, jak i mokrych produktów, co stanowi idealne środowisko dla rozwoju różnego rodzaju bakterii i zarazków, które mogą się przyczyniać do powstawania niedoskonałości na naszej skórze oraz zmniejszyć trwałość samych pędzli.
Jak zatem czyścić pędzle do makijażu by służyły nam przez lata? Podpowiadamy!

Jak często należy myć pędzle do makijażu?

To jak długo posłuży nam dany pędzel, zależy przede wszystkim do jakości jego wykonania, do najlepszych na rynku zalicza się przede wszystkim produkty marki Mac, Sigma, Zoeva czy Hakuro, jednak nawet najdroższe pędzle nie przetrwają długo, jeśli nie będziemy utrzymywać ich w czystości – przypominają specjaliści z drogerii internetowej Ekobieca.
Profesjonalni wizażyści zalecają myć pędzle po każdym użyciu, jednak nie zawsze jest taka możliwość. Należy pamiętać, że w zależności od tego, do czego używamy danego pędzla, częstotliwość jego czyszczenia powinna być inna:

 

 • pędzle do podkładu, różu, bronzera i pudru- wymagają mycia przynajmniej raz w tygodniu
 • pędzle do cieni do oczu- należy czyścić co 2-3 dni
 • pędzel do eyelinera– ze względu na niemal bezpośredni kontakt pędzla z okiem oraz gęstą, lepką konsystencję kosmetyku, należy go myć po każdym użyciu

Jakimi kosmetykami czyścić pędzle do makijażu?

W zależności od tego, z czego zrobione są Twoje pędzle, powinnaś wybierać inne produkty przeznaczone do ich czyszczenia. Oto mała ściąga, która pomoże Ci podjąć odpowiednią decyzję:

 • pędzel z naturalnego włosia+podkład -> najlepszym rozwiązaniem będzie olejek myjący, który rozpuści tłuszcz zawarty w podkładzie, jednocześnie nie uszkadzając pędzla
 • pędzle syntetyczne -> możesz myć zwykłym płynem micelarnym
 • dogłębne czyszczenie pędzli każdego rodzaju ->polecane jest przede wszystkim antybakteryjne lub szare mydło, a także delikatny szampon do włosów
 • szybka dezynfekcja– czasami niezbędna jest szybka dezynfekcja wybranych pędzli, w takiej sytuacji najlepiej sprawdzi się specjalny płyn antybakteryjny, w drogeriach znaleźć można wiele specjalnych preparatów dezynfekujących np. ProStudio Brush Shower od marki Freedom

4 kroki do idealnie czystych pędzli do makijażu!

Profesjonalna pielęgnacja pędzli powinna być podzielona na cztery podstawowe etapy:

 1. Czyszczenie powierzchniowe
  Jak sama nazwa wskazuje, usuwa zabrudzenia z powierzchni włosia.
  Do czyszczenia powierzchniowego wystarczy chusteczka zwilżona płynem do dezynfekcji, w którą wycieramy pędzel.
 2. Czyszczenie głębokie
  Przygotuj sobie miseczkę z ciepłą wodą, a następnie nałóż na dłoń odrobinę szamponu. Maczaj główkę pędzla w wodzie (nie zanurzając trzonka), a następnie pocieraj nim delikatnie po dłoni z szamponem. Resztki szamponu spłucz pod bieżącą wodą.
 3. Dezynfekcja
  Umyte pędzle namaczaj w roztworze wody i octu (1/3 mieszanki powinien stanowić ocet) przez ok. minutę, a następnie opłucz w letniej wodzie.
 4. Suszenie
  Nigdy nie susz pędzli suszarką! Najlepszym sposobem suszenia pędzli jest powieszenie ich włosiem w dół i pozostawienie do naturalnego wyschnięcia.

Obecnie coraz popularniejsze stają się gadżety kosmetyczne, które mają nam pomóc utrzymać nasze pędzle w czystości. Do najpopularniejszych można zaliczyć Brushegg, czyli silikonowa “gąbeczka” z wypustkami, o które należy pocierać pędzel, aby usunąć z niego zanieczyszczenia – twierdzą specjaliści z portalu Ekobieca.
Coraz większą popularność zyskuję też automatyczne maszynki do mycia pędzli, które same wykonują za nas całą pracę!

Czyszczenie gąbki do makijażu.

Nie zawsze używamy pędzli, czasami wygodniejszym i bardziej praktycznym rozwiązaniem są gąbki do makijażu. Może się wydawać, że utrzymanie takiej gąbeczki w czystości jest dużo trudniejsze niż utrzymanie w czystości pędzli, jednak nie jest to prawda!
“Jajeczko” do makijażu namocz pod bieżącą wodą, a następnie natrzyj mydłem antybakteryjnym. Wypłucz w letniej wodzie i wyciśnij. Pozostaw do wyschnięcia w przewiewnym miejscu.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany