Czy masz już dość wielokrotnych wizyt u stomatologa w leczeniu protetycznym? Protezy wymagają pobierania wycisku, a ten przez kilka dni przybiera sztywną formę.

Przedstawiamy system CEREC, dzięki któremu Twoje leczenie będzie szybsze, prostsze i przyjemniejsze!

Czym są protetyka stomatologiczna oraz protetyka 3D?

Protetyka stomatologiczna to nic innego, jak odtwarzanie pierwotnych warunków uzębienia po uszkodzeniu zębów naturalnych lub ich utracie. Rozwój protetyki 3D nastąpił wraz z zastosowaniem systemu CEREC, który pozwala na szybką i precyzyjną rekonstrukcję zęba.

Jak działa system CEREC?

System CEREC to technologia, która nie tylko pozwala na idealną odbudowę zęba, ale też zapewnia pacjentom wykonanie usługi podczas jednej wizyty. Wszystko za sprawą rezygnacji z pobierania wycisku i zastąpienia projekcji zębów nowoczesną wersją komputerową

Urządzenie wykorzystywane w tym zabiegu używa wewnątrzustnej kamery i wykonuje optyczny wycisk zębów. Skanuje zgryz, dzięki czemu powstaje komputerowa wizualizacja całego uzębienia, wraz z wszystkimi niedoskonałościami.

Jak przyznają specjaliści ze Smile Design Clinic, zwalnia to personel medyczny ze żmudnego obowiązku wykonywania wycisków, ale przede wszystkim daje pełen komfort pacjentowi- zapewne wielu z nas spotkało się kiedyś z przykrym odczuciem przy wykonywaniu wycisków metodą standardową. System CEREC wykorzystywany jest między innymi w kosmetycznych zabiegach dotyczących zębów po leczeniu endodontycznym, obejmującym licówki, onlay, inlay czy overlay.

Czym są licówki?

Licówki są to małe, ceramiczne płytki które nakłada się na uszkodzony ząb w zależności od typu jego niedoskonałości. Są to najczęściej używane preparaty wykorzystywane w korygowaniu kształtu i ustawieniu zęba. Aby dobrać płytkę pasującą do naszych niedoskonałości, stomatolog musi pobrać wycisk zęba i czekać na wykonanie licówki na podstawie wycisku. W systemie CEREC licówka tworzona jest za pomocą wcześniej przeprowadzonego skanu powierzchni zęba.

Onlay, inlay, overlay

Wkłady koronowe (inlay = wkład , onlay = nakład , overlay = nadkład ), stosujemy wtedy gdy uszkodzona, nadłamana jest tylko część zęba (protezy częściowe).  Wykorzystywane są do odbudowy ubytków w koronie zęba (części zęba, którą widzimy). W tym przypadku również konieczny jest wycisk i dodatkowa wizyta, jeśli nie korzystamy z systemu CEREC.

Onlay, inlay oraz overlay wyróżniamy w formie porcelanowej oraz kompozytowej.

Etapy odbudowy zęba w systemie CEREC

Odbudowa składa się z kilku etapów, które łącznie trwają ok. godziny – wyjaśnia ekspert w dziedzinie stomatologii ze Smile Design Clinic.

W pierwszej fazie lekarz stomatolog oczyszcza ząb z próchnicy oraz dawnych wypełnień. Następnie wykonywany jest skan leczonego zęba przy użyciu skanera wewnątrzustnego 3D. Model zęba pozwala na zaprojektowanie odpowiedniego kształtu. Wykonywany jest on z bloku. Po 15 minutach wycięty kształt jest dopasowywany do zgryzu i umieszczany na stałe w ubytkach.

Więcej informacji o jednodniowym systemie protetycznym CEREC na www.smiledesignclinic.pl.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany