Wybielanie zębów to obecnie jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów w klinikach stomatologicznych. Nawet najrówniejsze i najzdrowsze zęby nie będą wyglądać pięknie, kiedy ich kolor znacznie odbiega od śnieżnej bieli. Dlatego tak wiele osób decyduje się na wizytę w gabinecie i uzyskanie nieskazitelnie białego uśmiechu na długi czas. Istnieje kilka metod wybielania zębów. Specjalista wybiera te najbardziej odpowiednią, dopasowaną indywidualnie do każdego pacjenta.

Nakładkowe wybielanie zębów

To metoda, która wymaga od pacjenta dużo samodyscypliny, cierpliwości i systematyczności, ale efekty utrzymują się nawet przez 3 lata, a zęby można rozjaśnić o 6 odcieni.

Przed rozpoczęciem wybielania, należy zadbać o zęby, czyli wyleczyć próchnicę, wypełnić ubytki oraz zdjąć kamień nazębny. Trzeba pamiętać o tym, że wypełnienia nie zmieniają swojego koloru pod wpływem wybielającego preparatu, dlatego często w widocznych miejscach lekarz stosuje wypełnienie tymczasowe, a po zakończeniu kuracji dobiera odpowiedni kolor wypełnień stałych, tak aby nie różnił się od reszty zębów.

Kolejny krok to pobranie wycisków. Po wykonaniu gipsowych modeli, technik przygotowuje specjalne, przezroczyste szyny, które są dopasowane idealnie do uzębienia danego pacjenta. Jeśli nakładki nie wymagają poprawy, pacjent otrzymuje specjalny żel wybielający. Jego stężenie jest uzależnione od stopnia wrażliwości zębów. Lekarz przekazuje również szczegółowe instrukcje dotyczące korzystania z nakładek. Kuracja trwa zazwyczaj około miesiąca.

Specjaliści ze Smile Design Clinic w Warszawie podkreślają, że trzeba pamiętać o tym, że w czasie wybielania oraz przez około tydzień po jego zakończeniu zaleca się stosowanie tzw. ,,białej diety’’, czyli unikanie spożywania produktów barwiących, takich jak kawa, herbata, soki, czerwone wino. Jeśli u pacjenta wystąpi nadwrażliwość zębów, powinien stosować specjalne pasty.

Wybielanie preparatem Opalescence

Preparat Opalescence to również żel wybielający, jednak nie stosuje się go z użyciem nakładek. Wybielanie odbywa się w gabinecie stomatologicznym podczas jednej wizyty.

Na początku lekarz zabezpiecza dziąsła pacjenta specjalną żywicą lub innym preparatem, a następnie nakłada na zęby Opalescence, który usuwa po około 10-15 minutach (w zależności od indywidualnych potrzeb), nie ma potrzeby naświetlania żelu lampą. Na zakończenie zdejmowana jest również warstwa ochronna z dziąseł. Jeśli istnieje taka potrzeba, zabieg można powtarzać, ale zdarza się, że zęby stają się zbyt wrażliwe.

Przez 2 lub 3 doby po tym zabiegu, również obowiązuje ,,biała dieta’’, ponieważ w tym czasie szkliwo jest bardzo podatne na wchłanianie barwników. Wybielenie tą metodą jest trwałe, jeśli pacjent ściśle przestrzega zaleceń stomatologa. Zdarza się jednak, że zęby ciemnieją z upływem lat, ale nigdy tak bardzo jak przed zabiegiem.

Rodzaj wybielania zębów oraz konkretne preparaty użyte do tego celu wybiera lekarz stomatolog po zapoznaniu się z przypadkiem każdego pacjenta oraz poznaniu jego oczekiwań. Warto pamiętać, że rozjaśnianie zębów bez konsultacji może przyczynić się do powstania trwałej wrażliwości zębów, a nawet ich uszkodzenia, dlatego nie warto ryzykować i robić tego ,,na własną rękę’’. Specjalista zapewni bezpieczny i skuteczny sposób, w jaki pacjent może uzyskać śnieżnobiały uśmiech bez szkody dla swojego uzębienia czy samopoczucia.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany