Kwiaty i rośliny to przede wszystkim wspaniała ozdoba mieszkania i domu. We wnętrzu, w którym jest zieleń, tworzy się przyjemna, przytulna atmosfera. Jednak roślinność to nie tylko ładny wystrój salonu czy sypialni. Warto bowiem pamiętać, że rośliny mają wpływ na nasze zdrowie oraz samopoczucie – i to wpływ niemały. Aby wydobyć z nich to, co najlepsze i by stanowiły świetne uzupełnienie wystroju wnętrza oraz działały pozytytwnie na nasz organizm, warto dowiedzieć się, jakie kwiaty do domu będą najlepsze. Nie wszystkie gatunki bowiem mogą być hodowane w każdym pomieszczeniu.

Wpływ roślin na zdrowie i samopoczucie człowieka

Jak zostało wspomniane, rośliny to nie tylko ozdoba wnętrza, bo mogą wpływać na nasze samopoczucie. Powszechnie wiadomo, że zieleń wpływa na człowieka kojąco i uspokajająco, poprawia także wyciszyć się, zrelaksować i uporządkować myśli. Mają także właściwości poprawiające jakość powietrza i oczyszczające je. Okazuje się jednak, że to nie wszystko, bowiem różne gatunki kwiatów oraz roślin doniczkowych mogą w określony sposób wpływać na nastrój, poprawiać go, a nawet pobudzać kreatywność. Tym bardziej warto więc poznać właściwości konkretnych kwiatów doniczkowych i przemyśleć, w jakim pomieszczeniu sprawdzą się najlepiej.

Rośliny doniczkowe, które poprawiają nastrój

Właściwie większośc gatunków roślin wpływa na nastrój bardzo korzystnie, przede wszystkim ze względu na to, że zielony kolor uspokaja i wycisza. Niektóre gatunki mogą działać antydepresyjnie. Świetnie na poprawę nastroju wpływają cytrusy, a także fiołki i begonie. Natomiast dla osób w trakcie rehabilitacji odpowiednia będzie bugenwilla, a dla osób nieśmiałych anturium, które w szczególności podczas trudniejszych, stresowych sytuacji pomoże w odzyskaniu pogody ducha. Należy jednak pamiętać, że nie każda roślina doniczkowa wpływa na nastrój pozytywnie; są też i takie, które mogą wzmagać złe emocje, gniew i agresję. Dobrze uważać na:

 • echemeę,
 • sansewierię,
 • yukkę.

Kwiaty doniczkowe do domu i do gabinetu, czyli rośliny, które poprawiają kreatywność

Niektóre gatunki roślin mogą okazać się pomocne przy wszelkich pracach umysłowych oraz tych wymagających świeżego umysłu i pomysłowości. Rośliny doniczkowe, które wpływają pozytywnie na procesy twórcze, warto umieścić w gabinecie lub w miejscu, które przeznaczyliśmy do pracy. Warto zwrócić uwagę na:

 • bambus, który wzmacnia kreatywność,
 • paproć, która oczyszcza układ nerwowy oraz wspomaga prace zespołowe,
 • difenbachia, która wpływa pozytywnie na koncentrację,
 • zielistka i gardenia, które dodają energii.

Czy warto wstawiać kwiaty do sypialni?

Rośliny mają wpływ na oczyszczanie oraz jonizację powietrza. Związane jest to z procesem fotosyntezy. Istnieją gatunki, które lepiej od innych radzą sobie z jonizacją oraz wymianą CO2, a także zmniejszają stężenie niektórych alergenów. Wśród roślin doniczkowych o takich funkcjach znajdują się:

 • areka żółtawa,
 • sansewieria,
 • epipremnum złociste ,
 • paprocie,
 • fikus figowiec.

Należy jednak dokładnie przemyćleć umieszczanie roślin w sypialni. Wszystko dlatego, że w nocy ustaje proces fotosyntezy, a rośliny pobierają tlen z powietrza zamiast go wydzielać. Nie jest to korzystne dla naszego snu. Wyjątkiem jest tu aloes. Inne gatunki wpływające na zmniejszenie poziomu CO2 w powietrzu w nocy to storczyk, eszeweria oraz guzmania jęczykowata. Będą to odpowiednie kwiaty do ustawienia w sypialni – nie zakłócą naszego snu.

Mając na uwadze właściwości danych gatunków roślin i kwiatów, można zaplanować ich ustawienie w domu w taki sposób, by poprawiały jakość naszego życia i pozytywnie wpływały na emocje. Warto udekorować swój dom zielenią w przemyślany sposób.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany