Obecnie nie ma sposobu na całkowite wyeliminowanie łuszczycy. Często słyszy się opinie, jakoby choroba ta była zaraźliwa, co jest oczywiście bzdurą. Łuszczycę skóry głowy można początkowo pomylić z łupieżem. Skoro nie da się jej wyleczyć, to jak z nią żyć?

Łuszczyca skóry głowy vs. łupież

Szacuje się, że łupież dotyka ok 60% populacji, a łuszczyca jedynie 2-4%. Łuszcząca i swędząca skóra głowy występuje w obydwu przypadkach. Jeśli – mimo stosowanych przez dłuższy okres preparatów na łupież – schorzenie to nie ustępuje (albo wręcz się nasila), może to oznaczać, że cierpisz na łuszczycę skóry głowy. Podstawową różnicą między tymi dwiema dolegliwościami jest to, że łupież da się zwalczyć, natomiast łuszczyca jest długotrwałą, nieuleczalną i przewlekłą chorobą. Jedyne, co można zrobić, to łagodzić jej objawy. Ponadto może występować nie tylko na głowie (najczęściej pojawia się na również na łokciach i kolanach, a nawet na znacznych powierzchniach ciała).

Przyczyny łuszczycy

Jest to choroba, o której w dalszym ciągu wiemy niewiele. Przyczyny jej powstawania nie są znane w 100%. Niektórzy specjaliści uważają, że jest to choroba autoimmunologiczna (przez co jest np. bezwzględnym przeciwwskazaniem do oddawania krwi). Uważa się także ją za chorobę genetyczną, chociaż istnieją przypadki zachorowania w rodzinach, w których nigdy nie występowała. Niektórzy eksperci wymieniają także złą dietę. Choroba może się nasilić pod wpływem:

zimnego i suchego klimatu,

stresu,

infekcji,

zmian hormonalnych (np. podczas ciąży czy menopauzy),

zażywania niektórych leków.

Jak łagodzić objawy łuszczycy?

Zmodyfikuj swoją dietę, by była bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 oraz witaminę D: ryby, owoce morza, zażywaj również tran i olej z wiesiołka dwuletniego. Ponadto zalecane są: cytrusy, ciemne winogrona, czosnek, pietruszka, sałata oraz marchew. Zrezygnuj natomiast z wędlin, wieprzowiny, podrobów, kawy, czekolady, warzyw strączkowych, surowych jabłek, octu czy ostrych przypraw.

Nie pij alkoholu i nie pal papierosów.

Ochraniaj skórę objętą zmianami łuszczycowymi przed otarciami, skaleczeniami i podrażnieniami. To trudne, ale nie drap się!

Kobietom bardzo trudno jest w odpowiedni sposób nawilżyć skórę głowy – zwłaszcza, gdy nie są obcięte na tzw. “zapałkę”. Jednak mimo tych uniedogodnień nie należy rezygnować z tego punktu. Używaj szamponów dziegciowych i odżywek nawilżających, a także wykonuj olejowanie. Płucz włosy naparem z szałwii i rozmarynu (30 g każdego z ziół zalej 0,5 litra wrzątku i odcedź po kwadransie). Poleca się także wykonywanie maseczki z drożdży i peelingu z soli. Pij ponadto dużo wody!

Zrezygnuj z kosmetyków, które w swoim składzie posiadają szkodliwy alkohol.

Sięgaj po preparaty z mocznikiem, gdy objawy schorzenia nie są zbyt nasilone.

Unikaj stresu, ponieważ może on nasilić lub spowodować nawrót choroby. Spróbuj medytacji albo jogi. Znajdź czas na relaks!

Niektórzy specjaliści twierdzą, że opalanie pomaga w uśpieniu łuszczycy (skóra pod wpływem słońca wytwarza witaminę D). Nie należy jednak przesadzać, ponieważ zbyt duża ilość promieniowania UV wysusza skórę, co z kolei prowadzi do jej łuszczenia.

Staraj się unikać wahania temperatur. W okresie zimowym jest to trudne, dlatego też o tej porze roku zauważa się przeważnie nawrót choroby.

Ostre materiały podrażniają skórę, co powoduje powstawanie nowych łusek łuszczycowych. Dlatego odpuść sobie wełnianą czapkę. Nie oznacza to oczywiście, by całkowicie zrezygnować z nakrycia głowy.

Jeśli dopiero masz podejrzenia, że możesz cierpieć na łuszczycę, koniecznie wybierz się na wizytę lekarską do dermatologa. Leki na łuszczycę są przeważnie na receptę. Nie eksperymentuj z różnymi specyfikami, które w teorii mają wyleczyć to schorzenie. Jeśli zajdzie taka potrzeba, specjalista sam przepisze Ci niezbędne lekarstwa.

Leczenie farmakologiczne

Łuszczycę zaczyna się leczyć zewnętrznie za pomocą maści lub substancji płynnych (m.in. preparatów keratolicznych z kwasem salicylowym). Niekiedy stosuje się kremy sterydowe. Dla niektórych skuteczna okazuje się fototerapia, czyli naświetlanie skóry promieniami UVA (potrzeba jednak ok. 20 zabiegów wykonywanych 2-3 razy w tygodniu, by widoczne były efekty). Gdy żadna z tych metod nie pomaga, podaje się leki immunosupresyjne.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany