Chrapanie podczas snu, mimo że nie jest chorobą, to uniemożliwia spokojny sen zarówno dla chrapiącego, jak i osób/osoby znajdującej się w pobliżu. Chociaż Internet oferuje wiele różnych sposobów na pozbycie się chrapania, to nie sprawdzają się one w każdym przypadku i u każdego, komu ta dolegliwość doskwiera. Dlatego warto poddać się laserowemu leczeniu chrapania, które jest w pełni nieinwazyjne, bezpieczne i skuteczne. Poznaj swoistość problemu chrapania oraz laseroterapii go eliminującej, którą możesz wykonać w Klinice Medycyny Laserowej i Regeneracyjnej LASERMED w Małopolsce!

Źródła chrapania

Jak już zostało uwzględnione na wstępie – chrapanie nie jest chorobą. Jednak nieleczone, może wywołać wiele dolegliwości zagrażających zdrowiu. Czym zatem jest chrapanie, skoro nie schorzeniem? Otóż to wynik utrudnionego przepływu powietrza przez ujście gardłowe. Podczas gdy dodatkowo doskwiera niezdolność przepływu powietrza przez krtań, mówi się o bezdechu, określanego mianem obturacyjnym bezdechem podczas snu. Taki stan jest bardzo niebezpieczny i zagraża zdrowiu. Patologia takiego typu chrapania jawi się najczęściej u osób, które:

  • posiadają skrzywioną przegrodę nosową;
  • wykazują przedłużone miękkie podniebienie ;
  • mają powiększone migdałki;
  • mają przerośnięty języczek;
  • wykazują inne nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu dróg oddechowych, a także – otyłość, nadciśnienie tętnicze, okres po menopauzie.

Analiza chrapania

Chrapanie wywodzi się stąd, że podczas snu mięśniówka wiotczeje, a tylna część gardzieli opada i dotyka nasady języka.  Wówczas pozostaje mała szpara umożliwiająca oddychanie – przepływ powietrza. Jeżeli jednak borykasz się z jakąkolwiek nieprawidłowością w budowie dróg oddechowych, możesz mieć problem z pobraniem tlenu do płuc. Efektem tego jest wzrost stężenia dwutlenku węgla, co jest sygnałem dla ośrodka oddechowego w mózgu o tym, że zaszła jakaś niepoprawność w procesie oddychania. Na skutek tego, mózg reaguje i angażuje mięśnie klatki piersiowej i przeponę, jako dodatkowe mięśnie wspomagające oddychanie. Tym samym, po trwającym 10-60 sekund bezdechu, następuje wdech powietrza, który cechuje się szybkością, nagłością i dużą gwałtownością. Takie wdechy powietrza określane są właśnie chrapaniem, którego leczenie leży u podstaw przebiegu procesu go wywołującego.

Laserowe leczenie chrapania

Laseroterapia wobec chrapania polega na uregulowaniu budowy dróg oddechowych, aby funkcjonowały prawidłowo i poprawnie brały udział w oddychaniu podczas snu. Dzięki metodzie NightLase bazującej na laserze ER:YAG, wykorzystywanej przez specjalistów Kliniki Medycyny Laserowej i Regenerującej jest to możliwe.

Metoda ta jest niezwykle bezpieczna i nieinwazyjna. Zapewnia skuteczność poprzez podniesienie poziomu jakości snu, eliminując problem chrapania. Odbywa się to poprzez wykorzystanie delikatnego, ale efektywnego promieniowania lasera, który minimalizuje ilość bezdechów, redukując chrapanie. Światło lasera podgrzewa tkankę, na skutek czego aktywuje się kolagen i następuje produkcja włókien kolagenowych. Wpływa to na sprężystość tkanki oraz jej usztywnienie.

Mimo że w Internecie można znaleźć wiele różnorodnych informacji, porad i wskazówek odnośnie leczenia chrapania, to nie należy się nimi kierować. Otóż nie gwarantują one pozbycia się problemu, ale tylko go minimalizują. Niestety, pobłażanie chrapania może doprowadzić do patologicznych bezdechów, które są poważnym zagrożeniem dla zdrowia. To dlatego warto udać się na konsultację do lekarza specjalisty z dziedziny laryngologii, który oceni powagę problemu i zaproponuje sposób jego leczenia, co najczęściej dotyczy wykorzystania dobroczynnego działania laseroterapii. W celu dowiedzenia się więcej informacji z zakresu leczenia chrapania przy pomocy lasera, wejdź na stronę LASERMED – Kliniki Medycyny Laserowej i Regeneracyjnej.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany