Odżywka to jeden z kosmetyków pielęgnujących, bez którego naprawdę ciężko się obejść. Odpowiednio dobrana odżywka jest w stanie skutecznie odżywić włosy, ale także przyczynić się do eliminacji niektórych uciążliwych problemów. Istnieją bardzo różne typy odżywek, a także wiele sposobów ich nakładania. Odżywki można stosować w trybie OM (nałożenie produktu przed myciem i odczekanie na wchłonięcie się go we włosy) lub OMO (kosmetyk stosowany jest przed myciem włosów, a następnie drugi raz po).

Podział włosów i najlepsze odżywki dobrane do ich struktury

  • Włosy kręcone. W przypadku kręconych włosów w głównej mierze należy skupić się na ich odpowiednim nawilżeniu, gdyż ze względu na skręt woda nie dociera we wszystkie miejsca na całej długości włosa. Kręcone włosy są zazwyczaj wysokoporowate, z czym wiążą się problemy z przesuszeniem, puszeniem się, a także szarzeniem. Wskazane jest, aby stosować odżywki zawierające proteiny i humektanty, które wygładzą powierzchnię pasm i nadadzą im sprężystości.
  • Włosy proste. Włosy proste w pierwszej kolejności wymagają zabezpieczenia końcówek, które mają skłonność do rozdwajania się. Potrzebują także odżywek wygładzających strukturę pasm i nadających im blask. Proste włosy najlepiej będą wyglądały po użyciu lekkich odżywek, które nie spowodują ich sklejania i oklapnięcia. Dzięki zastosowaniu odżywki lekko prostującej nie będzie już konieczne stosowanie prostownicy.
  • Włosy falujące się. Są to włosy podatne na układanie, które wykazują naturalne skłonności do lekkiego skrętu. Włosy falujące się należy uprzednio rozczesać, a podczas nakładania odżywki warto je delikatnie ugniatać dłońmi, dzięki czemu zachowają one swój naturalny kształt.

Podział ze względu na charakterystykę włosów

  • Włosy przetłuszczające się. Jeśli cierpisz z powodu przetłuszczania się włosów, powinnaś postawić na lekkie odżywki w formie mleczek lub spray’u. Pamiętaj jednak, aby unikać ich nakładania na skalp, co może jeszcze dodatkowo spotęgować przetłuszczanie. Włosy przetłuszczające się są zazwyczaj dobrze nawilżone u nasady, natomiast coraz bardziej suche przy końcówkach. Dlatego należy zabezpieczać je przy pomocy jedwabiu bądź odżywek z zawartością protein, a także witamin A i E.
  • Włosy suche. W przypadku suchych włosów stosowanie odżywki po każdym myciu to bezwzględny obowiązek. Powinny one zawierać substancje silnie nawilżające, a także wiążące wodę – dzięki temu nie będzie ona za szybko parowała z powierzchni włosów. Włosy suche bardzo korzystnie wyglądają po zastosowaniu odpowiednio dobranych olejów. Szczególnie oleje lniany i kokosowy wykazują bardzo wysokie zdolności nawilżające.
  • Włosy wypadające. Problem z wypadaniem włosów zaczyna się już w cebulkach znajdujących się w skórze głowy, dlatego w pierwszej kolejności należy zastosować preparaty, które wzmocnią cebulki, a dopiero następnie zająć się ich regeneracją przy pomocy odżywek. Specjalne odżywki wzmacniające staraj się wcierać przy samej nasadzie. Możesz w tym celu skorzystać z odżywki L’Oréal Paris przeznaczonej specjalnie do wypadających i osłabionych włosów.
  • Włosy mieszane. W przypadku mieszanych włosów stosuj najpierw szampon, który dokładnie je oczyści, a następnie bogatą odżywkę wzmacniającą. Na przesuszone końcówki zastosuj kosmetyki pielęgnacyjne, które nie wymagają spłukiwania. Bardzo korzystne będą także głęboko nawilżające oleje.
  • Włosy cienkie. Włosy cienkie bardzo nie lubią przeciążenia, dlatego w ich przypadku należy wybierać odżywki przeznaczane do spłukiwania. Szczególnie ma to znaczenie w przypadku długich włosów, które obciążone odżywką znacznie oklapną i stracą objętość. Odżywki do cienkich włosów muszą odpowiednio nawilżać końcówki, a także nadawać im objętości u nasady.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany