Plamy soczewicowate to jedne z najpopularniejszych przebarwień skóry. Są to charakterystyczne brązowe plamy, które mogą pojawić się już w dzieciństwie. Zwykle nie są to zmiany niebezpieczne, ale należy je obserwować i w razie wątpliwości pokazać dermatologowi. Plamy soczewicowate można bez problemu usunąć, najpopularniejsza metoda to laseroterapia. Sprawdźmy, na czym dokładnie polega.

Przebarwienia skóry

Przebarwienia skóry to odbarwienia zaburzające jej koloryt. Mogą mieć charakter wrodzony lub nabyty. Powstają za sprawą melaniny, czyli barwnika odpowiedzialnego za pigment skóry. Najpopularniejsze przebarwienia to: piegi, plamy soczewicowate i melasma.

Plama soczewicowata – co to?

Plamy soczewicowate przybierają barwę od jasnobrązowej do brunatnej. Możemy mieć je już od urodzenia lub nabyć w ciągu całego życia. Zwykle osiągają wielkość do jednego centymetra średnicy, mogą występować pojedynczo lub w skupiskach – najczęściej na twarzy, rękach, plecach, tułowiu. Powstają w wyniku namnażania się komórek barwnikowych skóry.

Plamy soczewicowate – rodzaje:

 • plamy soczewicowate starcze – powstają w wyniku naturalnego procesu starzenia skóry,
 • plamy soczewicowate posłoneczne – powstają pod wpływem promieniowania UV.

Czy plamy soczewicowate mogą być niebezpieczne?

Bardzo rzadko zdarza się, że plamy soczewicowate mają charakter złośliwy. Powstający z nich czerniak ma najczęściej łagodną odmianę. Ten typ nowotworu występuje głównie u osób starszych. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy wykonać badanie dermatoskopem u dermatologa.

Usuwanie plam soczewicowatych laserem

Plamy soczewicowate można bardzo łatwo usuwać za pomocą lasera. Wielu Pacjentów decyduje się na to głównie ze względów estetycznych. W Klinice Miracki w Warszawie do usuwania przebarwień wykorzystuje się m.in. nowoczesną platformę laserową Alma Harmony. Zabieg trwa zaledwie kilka minut, jest bezinwazyjny i bezpieczny dla Pacjenta. Wiązka światła laserowego doprowadza do bezkrwawego odparowania zmiany. Miejsce po przebarwieniu pokrywa się jedynie niewielkim strupkiem. W usuwaniu przebarwień niezwykle skuteczny jest też zabieg laserem Discovery Pico – Klinika Miracki jako jedna z niewielu klinik w Polsce wykorzystuje technologię pikosekundową do leczenia zmian skórnych.

Zalecenia po zabiegu:

 • ranki można przemywać wodą z mydłem, wskazane jest również dezynfekowanie ich spirytusem salicylowym,
 • przez około 4 tygodnie po zabiegu nie wolno opalać skóry,
 • należy stosować kremy z wysokim filtrem UV,
 • przez tydzień po zabiegu nie wolno korzystać z sauny.

Zalety laserowego usuwania przebarwień:

 • skuteczność,
 • precyzja,
 • bezpieczeństwo,
 • mała inwazyjność,
 • komfort pacjenta.

Profilaktyka

Najważniejsza jest ochrona skóry przed promieniowaniem słonecznym. Powinniśmy więc  stosować kremy, balsamy i inne kosmetyki z wysokimi filtrami UV. Przebarwienia skóry można dziś skutecznie usunąć dzięki laseroterapii. Energia cieplna lasera precyzyjnie rozbija cząsteczki melaniny, w efekcie czego nieestetyczne przebarwienia szybko znikają z powierzchni skóry.

Więcej informacji na temat usuwanie przebarwień znajdziesz na klinikamiracki.pl.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany