W dzisiejszych czasach stomatologia interwencyjna i estetyczna oferuje ekspresowe rozwiązania problemu utraty zęba. Jeśli ekstrakcja zęba przebiegła pomyślnie lub utrata zęba odbyła się w związku z urazem mechanicznym, który nie pozostawił żadnych innych skutków w organizmie, takich jak zakażenie lub rany szarpane, założenie implantu może odbyć się od razu. Stomatolog ocenia wtedy stan uzębienia, przyzębia i całej jamy ustnej oraz przeprowadza wywiad diagnostyczny dotyczący tolerancji pacjenta na środki znieczulające, aby wykluczyć ryzyko wstrząsu anafilaktycznego po zastosowaniu znieczulenia. Jeśli wywiad przebiega pomyślnie i nie ma innych przeciwwskazań medycznych oraz psychologicznych, do których należą nerwice lękowe oraz tak zwana dentofobia, czyli lęk przed zabiegami stomatologicznymi i dentystami, następuje założenie implantu.

Implanty

Klasyczny implant to po prostu tytanowa śruba, którą umieszcza się w pustej przestrzeni szczęki po utraconym zębie. Nie należy obawiać się tej interwencji, gdyż paleta śrub, czyli implantów, jest zróżnicowana i stomatolog dobierze ją, uwzględniając rozmiar naszej szczęki i typ utraconego zęba. Dzięki zaawansowanym rozwiązaniom nowoczesnej implantologii w ten sposób można uzupełnić nie tylko pojedynczy ząb, lecz także założyć rozległy most protetyczny lub ustabilizować protezę.

Proteza szczękowa

Zabieg stabilizacji protezy szczękowej wykonuje się również w trybie nagłym po wypadkach komunikacyjnych lub zdarzeniach losowych, w tym napaściach i pobiciach. W takich sytuacjach pacjent po obdukcji kierowany jest do chirurga szczękowego. Stabilizacja utraconej lub uszkodzonej protezy szczękowej polega na przytwierdzeniu (przyklejeniu lub przyśrubowaniu) protezy do implantów. Nie należy obawiać się tej interwencji, gdyż prawidłowo wykonany zabieg korekty lub osadzenia protezy pozwoli pacjentowi na powrót do normalnego życia. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom z zakresu medycyny stomatologicznej pacjent na nowo może bez problemu jeść i pić, a artykulacja nie sprawia mu żadnych trudności. Wymowa staje się prawidłowa i automatycznie wraca do stanu sprzed wypadku lub usunięcia zęba, jest także nieodróżnialna od naturalnej mowy posiadacza zdrowych zębów stałych. Nie należy więc obawiać się zabiegu korekcyjnego po utracie zęba, lecz jak najszybciej udać się po pomoc i wrócić do codziennych obowiązków oraz życiowych przyjemności.

Specjaliści pracujący w Smile Design Clinic informują, że każdy przypadek pacjenta traktowany jest indywidualnie, a rozwiązania są dobierane do potrzeb fizycznych, stylu życia, osobistych przekonań i środków finansowych, którymi dysponujemy. Po utracie zęba nie załamujmy się więc, tylko od razu poprośmy o poradę stomatologa.

 

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany