Cera tłusta – obok normalnej, suchej, wrażliwej i mieszanej – stanowi odmienny rodzaj skóry twarzy, która wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Powinna się ona opierać na specjalnych produktach kosmetycznych do oczyszczania oraz makijażu. Aby wybór tych produktów był właściwy, warto znać oczekiwania tłustej cery, dlatego też z niniejszego artykułu dowiesz się o tym, jak funkcjonuje tłusta skóra oraz czego potrzebuje, by zbliżyć się do ideału cery normalnej!

To powinieneś wiedzieć o tłustej skórze twarzy

Posiadanie tłustej cery jest charakterystyczne dla dojrzewających dziewczyn i chłopców. Wiąże się to często z obecnością trądziku. Niestety nawet dorośli ludzie mogą posiadać skórę tłustą. Co prawda wówczas obecność zmian trądzikowych jest zminimalizowana, ale nie całkowicie wykluczona. Jest to uwarunkowane genami, a dokładnie gospodarką hormonalną. Tłustość cery inaczej objawia się u nastolatków, a inaczej u osób dojrzałych, jednak mimo wszystko w bardzo podobny sposób. Jedyne, co je odróżnia, to intensywność problematyczna, która u młodzieży jest zdecydowanie większa. Po czym zatem poznać, że masz tłustą cerę twarzy? Oto podstawowe objawy, które ją charakteryzują:

  • tłustość cery,
  • błyszczenie się, świecenie,
  • skłonność do pojawiania się niedoskonałości, w tym zaskórniaków,
  • trądzik.

Pielęgnacja cery tłustej

Pielęgnacja tłustej skóry powinna polegać na uwzględnieniu przyczyn, które wpływają na obecność wyżej wymienionych objawów. Mogą one być wynikiem nieodpowiedniej pielęgnacji, młodego wieku lub genów. Ważne jest, by do problemu podejść indywidualnie oraz skupić się nie tylko na konkretnym defekcie, który chcesz wyeliminować, ale na ogólnej trosce. Ku temu musisz pamiętać o tym, aby przede wszystkim nawilżać cerę. Bardzo często istnieje mylne przeświadczenie, że cerę tłustą należy wysuszać, bo wpłynie to na jej zmatowienie i tym samym przestanie się ona świecić. Jest to błędne spostrzeżenie i karygodny błąd w pielęgnacji, ponieważ może tylko pogorszyć stan rzeczy. Dlatego ważne jest, aby zapobiegać przesuszaniu skóry i nawilżać ją! Dzięki nawadnianiu gospodarka hormonalna ureguluje swoje funkcjonowanie, co wpłynie na to, że gruczoły łojowe przestaną wytwarzać zbyt dużo sebum, które właśnie wpływa na pojawianie się wszelkich wykwitów skórnych.

Kosmetyki do cery tłustej

  • Krem do twarzy. Pamiętaj, że stosowanie kremu do twarzy to podstawa jej pielęgnacji. Wybieraj krem na noc i na dzień z tej samej serii kosmetycznej. Zwróć uwagę, aby na etykiecie takiego produktu widniała informacja, iż przeznaczone są one do cery tłustej; wskazane są także kremy do cery trądzikowej lub tłustej i mieszanej. Kremy do twarzy do cery tłustej znajdziesz na stronie marki Garnier.
  • Podkład do twarzy. Jeżeli obok problemu tłustej cery borykasz się z trądzikiem, a często te dwa defekty idą ze sobą w parze, zwróć szczególną uwagę na to, aby uwzględniał on te i inne problemy. Podkład do cery tłustej nie powinien być ciężki, ponieważ taki może obciążyć skórę. Wybieraj zatem delikatne i kremowe podkłady, np. kremy BB, które wygładzają skórę, nawilżają ją, chronią przed promieniami słonecznymi i nadają estetyczne matowe wygładzenie bez obciążenia i bez efektu maski.
  • Demakijaż wykonuj zawsze przy użyciu płynu micelarnego. Nie posiada on w swoim składzie alkoholu, który źle wpływa na skórę twarzy – tylko pozornie ją wysusza, a w rzeczywistości dostarcza gruczołom łojowym błędną informację, że potrzebuje nawilżenia, wówczas produkcja sebum zostaje wzmożona. Płyn micelarny oparty jest na micelach, które działają na makijaż, zanieczyszczenia i sebum jak magnes.

Pamiętaj, aby przed zakupem kosmetyków do cery tłustej uwzględnić inne jej problemy, czyli np. trądzik, zaskórniaki czy inne zanieczyszczenia. Wybieraj te produkty, które wyeliminują te defekty i zbliżą Twoją cerę do ideału skóry normalnej. Decyduj się na kosmetyki z przeznaczeniem “do cery tłustej” lub “do tłustej i mieszanej” oraz zwracaj uwagę, aby w swoim składzie nie posiadały alkoholu!

Zobacz również, dlaczego warto używać toniku do twarzy.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany