W dobie szybkiego rozwoju współczesnej technologii w dziedzinie protetyki, korony i mosty zębowe stanowią znaczącą i wciąż niezmienną część sukcesu naukowców. Są bowiem doskonałym rozwiązaniem dla osób, które w kwestii uzupełnienia braków w uzębieniu potrzebują solidnych rozwiązań. Głównym powodem tak powszechnego stosowania koron oraz mostów jest niewątpliwie ich trwałość, ale też estetyka. Pacjenci cenią sobie komfort, a także  staranność ich wykonania, to dlatego chętnie korzystają z tego rodzaju technik protetycznych.

Co to jest korona zębowa?

Korona zębowa to protetyczne uzupełnienie pojedynczego zęba. Zabieg wstawienia korony ma na celu również wzmocnienie zniszczonego zęba oraz jego odbudowę. Pacjenci otrzymują zatem nie tylko wypełnienie ubytku, ale także jego ochronę. Specjaliści z kliniki Smile Design Clinic zwracają uwagę na fakt, iż korona może być też zabezpieczeniem słabego zęba przed złamaniem. Istnieje kilka rodzajów koron zębowych, to jaką wybierze pacjent zależy od jego preferencji i oczywiście budżetu, jakim dysponuje. I tak, spośród tego typu rozwiązań wyróżniamy korony porcelanowe, na podbudowie metalowej oraz pełnoceramiczne.

Most protetyczny – do czego służy?

A czym jest most protetyczny i jakie jest jego zastosowanie? Otóż, najprościej mówiąc – służy do połączeń, analogicznie tak jak most, który łączy dwa brzegi rzeki. Most protetyczny pomaga konkretnie w wypełnieniu przestrzeni międzyzębowych.Jest stosowany zarówno w przypadkach uzupełnienia pojedynczego zęba, jak i kilku. Tworzy system zabezpieczenia szpar, które mogłyby z czasem rozsunąć zęby, chroni też jednocześnie przed chorobami dziąseł oraz stawu skroniowo-żuchwowego. Mosty mogą być wykonane z różnych materiałów. Wybór należy do pacjenta po uwzględnieniu jego potrzeb i możliwości, po indywidualnym ustaleniu dostępnych opcji z lekarzem prowadzącym. Można więc założyć most ceramiczny na metalowej podbudowie z tytanu, stali lub złota, jak też pełnoceramiczny cementowany lub na implantach. Najważniejszy jest jednak fakt, iż stomatolog przymocowywuje most do zębów naturalnych lub do implantów otaczających puste przestrzenie, przez co zapobiega ich rozsunięciu.

Jakie są wskazania do wykonania koron i mostów?

Wykonanie koron i mostów jest dedykowane wszystkim tym, którzy stracili jeden lub kilka zębów, które były leczone kanałowo. Leczenie stosuje się również wobec osób z wrodzonym brakiem szkliwa, a także tych, którzy mają uszkodzone lub starte zęby. Wskazaniem do wykonania koron i mostów protetycznych jest również pokrycie i ochrona zniekształconego zęba lub implantu.

Królewska technologia

Korony i mosty protetyczne stosowane są u pacjentów od wielu lat. Jednak przetrwały próbę czasu z racji swojej trwałości. Technologia ta z pewnością jeszcze długo będzie królować w zastosowaniach protetycznych, ponieważ jest wyjątkowo skuteczna i praktycznie nie występują skutki uboczne. Pacjenci, którzy wykonują zabieg wstawienia koron i mostów protetycznych nie odczuwają różnicy pomiędzy uzupełnieniami, a swoimi naturalnymi zębami. Jednak, żeby sytuacja ta mogła być rzeczywiście stała, potrzebne jest zachowanie higieny jamy ustnej przez pacjentów, czyli szczotkowanie zębów przynajmniej dwa razy dziennie i czyszczenie ich nićmi dentystycznymi.

Skomplikowane? Nie do końca, jak się okazuje! Arkana wiedzy o koronach i mostach możesz zgłębić też zaglądając na stronę:http://www.smiledesignclinic.pl/uslugi/protetyka/

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany