Piękny uśmiech to marzenie każdego z nas. Rzadko kto ma idealnie proste zęby z natury, jednak dynamiczny rozwój ortodoncji sprawił, że dziś praktycznie każdą wadę zgryzu można skutecznie wyleczyć. Aparaty stałe służą do korekty wad zgryzu i nieprawidłowości zębowych. Jak sama nazwa wskazuje, zakładane są one na stałe, a optymalny czas leczenia wynosi ok. 2 lat. W ostatnich latach aparaty ortodontyczne stały się swego rodzaju modą i nastolatkowie chętnie je noszą nawet ze względów często estetycznych. Inaczej sprawa wygląda u osób dorosłych – widoczne druty na zębach mogą u nich wywoływać nie tylko problemy natury estetycznej, lecz również przeszkadzać w pracy. Dowiedz się, jakie są rodzaje stałych aparatów ortodontycznych i wybierz dla siebie najbardziej odpowiedni.

Aparat stały metalowy

Najtańszy i najczęściej wybierany rodzaj stałego aparatu ortodontycznego. Nie ma specjalnych wskazań do zakładania konkretnego rodzaju aparatu i zwykle pacjent sam może dokonać wyboru, jednak czasami lekarz zaleca pacjentowi aparat metalowy. Zamki są najczęściej w kolorze srebrnym, jednak zakładane są na nie specjalne gumki, tzw. ligaturki, które występują w różnych kolorach i to pacjent może wybrać ich barwę. Najbardziej estetyczne i najmniej widoczne przy aparacie metalowym będą gumki w kolorze szarym.

Aparat stały porcelanowy

Taki rodzaj aparatu wyposażony jest w zamki, których kolor jest indywidualnie dostosowywany do koloru szkliwa pacjenta – tłumaczy ortodonta z Przychodni Lekarskiej Ortodentika w Łukowie. Dzięki temu taki aparat jest niemal niewidoczny na zębach, co wpływa na wysoką estetykę i komfort noszenia. Minusem tego typu aparatu jest to, żę jasne ligatury dużo szybciej ulegają przebarwieniom pod wpływem barwiących pokarmów i napojów. Dodatkowo taki aparat jest dużo droższy od aparatu stałego.

Aparat stały samoligaturujący

Aparaty samoligaturujące są alternatywą dla pozostałych rodzajów aparatów, ponieważ nie wykorzystują technologii opartej na działaniu ligatur. Ich działanie polega na nacisku wywoływanym przez aktywne klapki, które mają za zadanie utrzymywać łuk ortodontyczny w zamkach. Leczenie za pomocą aparatu samoligaturującego przynosi wysokie efekty, jednocześnie nie wymaga tak częstych wizyt w gabinecie, jak podczas noszenia aparatu stałego z ligaturkami, które wymagają wymiany mniej więcej co miesiąc. Dodatkowo zapewnia on większy komfort noszenia w porównaniu do innych aparatów, bo jest łagodniejszy dla policzków i dziąseł, narażonych na podrażnienia ze strony zamków i ligaturek.

Wybór aparatu stałego zależy w dużej mierze od Ciebie i Twoich oczekiwań. Jeżeli zależy Ci na dużej estetyce noszenia, polecamy aparaty o zamkach porcelanowych, jeżeli nie masz czasu na częste wizyty u ortodonty – zdecyduj się na samoligaturujące. Jeśli natomiast nie masz specjalnych oczekiwań, wybierz zamki metalowe, zaoszczędzisz tym samym na wizytach jak i na samym aparacie. Wszystkie wyżej wymienione rodzaje aparatów są dostępne są w naszej klinice. Jeżeli chcesz uzyskać szczegółowe informacje dotyczące zabiegów lub zapoznać się z ich ceną, wejdź na stronę http://www.ortodentika.pl/ortodoncja/.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany